fbpx

Wystawa “Ménage á Deux” w Galerii Labirynt

22 października 2020
553 Wyświetleń

Pierwsza wspólna wystawa dwóch twórców, których zainteresowania artystyczne są skrajnie odmienne, lecz w tej skrajności wydają się być bardzo bliskie. Galeria Labirynt zaprezentuje Maurycego Gomulickiego i Karola Radziszewskiego, którzy łączą siły we wspólnej wystawie! 23 października będzie dniem otwarcia Ménage á Deux. Maurycy Gomulicki jest hedonistą i propagatorem Kultury Rozkoszy, dla którego popkultura jest stałym źródłem inspiracji. Karol Radziszewski to twórca queerowy działający na rzecz środowiska LGBT+, który wykorzystuje kody kultury popularnej. Wystawa prezentuje punkty widzenia artystów – mężczyzn o różnych orientacjach seksualnych, pokazując, że takie spotkanie jest możliwe.

Maurycy Gomulicki, ur. 1969 w Warszawie, mieszka i pracuje w Warszawie i Mexico City. Ukończył Wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia kontynuował na Universitat de Barcelona, w Nuova Accademia di Belle Arti w Mediolanie oraz w Centro Multimedia del Centro Nacional de las Artes w Meksyku. Artysta, projektant, fotograf, kolekcjoner i antropolog kultury popularnej. Tworzy fotografie, rzeźby, instalacje, wideo i animacje. Zajmuje się także projektowaniem graficznym i ilustracją książkową. Zrealizował szereg obiektów w przestrzeni publicznej. Gomulicki jest hedonistą, konsekwentnie propagującym Kulturę Rozkoszy. W wielu projektach podejmuje dialog z erotyką, pornografią i fetyszem. Intensywny kolor eksplorowany zarówno w swoim potencjale witalnym jak i w wymiarze socjokulturowym jest istotnym elementem w twórczości artysty. Jego działania dotyczące wizualnych przejawów szeroko pojętej kultury popularnej zacierają granice między kulturą niską a wysoką.

Karol Radziszewski, ur. 1980 w Białymstoku, mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych, wydawca magazynów, książek, tworzy projekty modowe i kuratorskie. Jest założycielem, wydawcą i redaktorem naczelnym ukazującego się od 2005 roku DIK Fagazine – pierwszego i jedynego czasopisma artystycznego z Europy Środkowo-Wschodniej poświęconego homoseksualności i męskości. Zdobywca głównej nagrody III edycji konkursu Samsung Art Master (2007) i laureat Paszportów Polityki (2009). W 2015 roku założył Queer Archives Institute, organizację non-profit, zajmującą się badaniami, gromadzeniem, digitalizacją, prezentacją, analizą i artystyczną interpretacją queerowych archiwów ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i Wschodniej. Pierwsza wystawa QAI inaugurująca projekt miała miejsce w Videobrasil (São Paulo) w 2016 roku.

„Ménage à Deux”
Maurycy Gomulicki i Karol Radziszewski
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Dzień otwarcia 23.10.2020 r. Ze względów bezpieczeństwa nie będzie tradycyjnego wernisażu. W dniu otwarcia wystawa zostanie udostępniona dla zwiedzających w godzinach 15:00-20:00.
Wystawa czynna do 31.12.2020 r.

Źródło: Galeria Labirynt w Lublinie

Zostaw komentarz