fbpx

“Dama Kameliowa 1948” – podróż po osi czasu i nowe znaczenia

27 października 2021
663 Wyświetleń

Niedługo, bo 5 listopada 2021 r., czeka nas premiera “Damy kameliowej 1948” na podstawie powieści A. Dumasa syna, w reż. J. Piaskowskiego i z dramaturgią H. Sulimy. 

„Dama kameliowa” Aleksandra Dumasa syna to historia miłości między kurtyzaną a młodzieńcem z „dobrego domu”. Twórcom spektaklu za inspirację do oryginalnej odsłony dramatu posłużyła, przygotowana zaledwie kilka lat po śmierci Józefa Stalina, inscenizacja Adama Hanuszkiewicza z Teatru Telewizji z 1958 roku. W roli Małgorzaty Gautier wystąpiła wówczas Nina Andrycz ╴wybitna aktorka, a jednocześnie żona ówczesnego premiera PRL Józefa Cyrankiewicza, natomiast w roli Armanda Duvala sam Hanuszkiewicz, wówczas główny reżyser Telewizji Polskiej. 

Jak możemy czytać w zapowiedzi przedstawienia, twórcy, idąc tym tropem, “umieszczają akcję przedstawienia “Dama kameliowa 1948″na przecięciu dwóch światów: Paryża roku 1848 z powieści Dumas i wczesnej PRL około 1948. W tym kontekście ta historia miłosna nabiera nowych, nieoczywistych znaczeń. Przyglądając się zaangażowaniu i wierze w komunizm oraz związanym z nimi dylematami stajemy przed szeregiem niełatwych pytań, m.in. o naszą tożsamość narodową, kwestię kolaboracji jednostki z panującym systemem, o trudny bilans zysków i strat wobec narastającego terroru, czy o cenę jaką się płaci za ideowe zaangażowanie. Ten kontekst pozwala też spojrzeć z różnych perspektyw na idealistyczne pobudki komunistów (dziś oceniane jednoznacznie negatywnie): nadziei na pozytywną zmianę, równość społeczną, postęp czy dobrobyt.”

Magazyn LAJF będzie obecny 3 listopada na próbie medialnej, proszę więc spodziewać się więcej informacji, a przede wszystkim zdjęć premierowego spektaklu.

(ann)

foto Teatr im. J. Osterwy w Lublinie

Zostaw komentarz