fbpx

Demakijaż – 6. Festiwal Kina Kobiet

25 października 2021
857 Wyświetleń

Podczas tegorocznej edycji Demakijażu – Festiwalu Kina Kobiet, który odbędzie się w dniach 27-31 października 2021 w Centrum Kultury w Lublinie, przedstawione zostanę filmy poruszające ważne społecznie problemy związane z seksualnością.

Festiwal otworzy finlandzka produkcja „Fucking with Nobody”. To komedia, której punktem wyjścia jest rywalizacja między kobietą a mężczyzną na polu zawodowym. Film w przewrotny i ironiczny sposób prowadzi widza przez proces budowania intymności w związku, meandry feminizmu oraz pokazuje, jak świat wykreowany w mediach społecznościowych ma się do rzeczywistości. Kolejną propozycją w skandynawskim klimacie jest dramat biograficzny pt. „Tove”. To opowieść o niekonwencjonalnym życiu autorki jednej z najbardziej znanych opowieści dla dzieci – „Muminków”.

Zaprezentowany zostanie też szwedzki dokument „Sabaya”. W filmie część zdjęć została wykonana z ukrycia, pod burką, przez Jazdyki, które dobrowolnie i bohatersko powróciły do miejsca swoich cierpień, żeby uratować inne kobiety. Kolejne dokumenty, które pojawią się na Demakijażu to „W nowym świetle. Rijksmuseum i niewolnictwo”, „Instructions for Survival”, „Jestem Greta” oraz dwie polskie produkcja „Common Place” i „Mów mi Marianna”.

Temat seksualności został też uchwycony przez niemiecką reżyserkę. Henrika Kul w swoim dramacie „Bliss” ukazuje świat, w którym kobiece ciało ma wartość materialną, a seks wpisany jest w kapitalistyczne mechanizmy rynkowe. Zobaczymy również film, który zdobył uznanie na festiwalu w Wenecji czyli poruszającą „Aidę”.

Produkcją, która zakończy Demakijaż będzie nagrodzony Złotą Palmą film Julii Ducournau. „Titane” to francusko-belgijski dreszczowiec, którego bohaterka morduje bez mrugnięcia okiem. Piekło kobiet i toksyczna męskość stanowią główne tematy poruszane w tym kontrowersyjnym obrazie.

Podczas festiwalu nie zabraknie również krótkich metraży, spotkania z nietuzinkowymi osobowościami, koncerty, performance, a nawet karaoke.

Więcej: http://ck.lublin.pl/2021/10/demakijaz-6-festiwal-kina-kobiet/

(ann)

Zostaw komentarz