fbpx

W stronę: Witamy w Polsce. Spotkanie autorskie z Laurą Klos Sokol

25 października 2021
811 Wyświetleń

O tym dlaczego mieszkańcy USA zadają tak dużo pytań i są znani z bezpośredniości i czy Polacy mają indywidualny styl kłócenia się będzie można dowiedzieć się podczas spotkania autorskiego z Laurą Klos Sokol. Felietonistka w blisko siedemdziesięciu tekstach porównuje polską i amerykańską kulturę, a także analizuje codziennie zachowania Polaków i Amerykanów w nadziei, że znajdzie prostu sposób na wzajemne porozumienie. Spotkanie realizowane jest w ramach cyklu “W stronę”. Odbędzie się 28.10.2021 (czwartek), godz. 18:00 w Domu słów ul. Żmigród 1, relacja live na kanale Domu Słów: https://www.youtube.com/watch?v=rwLvHPw5S8Y

Kultura Stanów Zjednoczonych obecna w popkulturze wydaje się na ogół zrozumiała dla Polaków, jednak zbiór humorystycznych i pisanych z dystansem felietonów Laury Klos Sokol pokazuje, że jeszcze wiele zostało do odkrycia. Autorka przygląda się naszej codzienności, tradycjom, językowi i staranie spisuje każdy niuans, zarówno różnice, jak i podobieństwa.

I co mi o sobie powiesz?” zapytał mnie Amerykanin w Polsce, kilka sekund po tym jak się poznaliśmy. Wiedziałam dokładnie o jakie informacje mu chodzi – szedł na skróty ku pytaniom, które Amerykanie zwykle zadają, gdy spotykają kogoś po raz pierwszy: „Skąd jesteś?”, „Jaką pracę wykonujesz?”, „Od jak dawna tu mieszkasz?”, „A jak tam twoja rodzina?” Dręczenie kogoś tymi w sumie dość podstawowymi pytaniami pomaga nam lepiej się z kimś poznać. Ale, jeżeli Amerykanie zadadzą te pytania Polakom, ci mogą poczuć się jak na przesłuchaniu. Polacy zwykle nie pytają o prywatne sprawy przy pierwszym poznaniu. Takie pytania albo pojawiają się później, albo po prostu osobiste szczegóły są stopniowo ujawniane samoistnie podczas rozmowy. Inaczej niż Amerykanie, Polacy nie starają się „poznać” człowieka od razu, przy pierwszej okazji. Wolą cię przez jakiś czas poobserwować, wymienić z tobą opinie, posłuchać historii, które opowiadasz, czy wysłuchać twoich żartów i problemów zanim zadadzą naprawdę osobiste pytania.

„Witamy w Polsce” to wydana przez Wydawnictwo Kagra i przetłumaczona przez Joannę Bogusławską polska wersja „Shortcuts to Poland” autorstwa Laury Klos Sokol, amerykańskiej socjolingwistki i kulturoznawczyni.

Laura Klos Sokol ukończyła pedagogiczne studia magisterskie na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie oraz socjolingwistyczne studia doktoranckie. Do Polski przyjechała w 1992 roku w ramach stypendium Fulbrighta. Założyła i prowadzi firmę szkoleniową Klos Training.

Zostaw komentarz