fbpx

Przenikanie miasta i natury – praktyki artystyczne

25 października 2021
505 Wyświetleń

28 października, godz. 18.00 w Warsztatach Kultury w Lublinie będzie można wysłuchać wykładu Anieli Mroczek z cyklu Sztuka/Miasto/Natura. Poświęcony będzie niektórym z działań artystycznych, które w praktyczny, fizyczny sposób włączają elementy inspirowane przyrodą w miejską przestrzeń, inne zaś poddają analizie idee miasta i natury szukając punktów styku oraz możliwości ich harmonijnej koegzystencji.

Jako przykłady takich praktyk autorka wykładu przywoła m.in. Amplifikacja natury grupy CENTRALA, Izy Tarasewicz, Jacka Damięckiego i Anny Ptak, prace Joanny Rajkowskiej, Teresy Murak, Josepha Beuysa, Agnieszki Brzeżańskiej, Michelle Stuart czy też architektoniczne realizacje wybrane na wystawę Cosmowoman – Places as Constellations. Dodatkowo cofnie się do lat 70. i przypomni niektóre działania i rozważania artystów oraz teoretyków zajmujących się przestrzenią publiczną i ekologią. Skłoni tym samym do zastanowienia się jak zmieniło się nasze, mieszkańców miast oraz artystów, postrzeganie miasta i przyrody.

Aniela Mroczek – historyczka sztuki, interesuje się antropologicznym wymiarem sztuki, relacjami między kontekstem społecznym i politycznym a działaniami artystycznymi.

Sztuka/Miasto/Natura to seria wykładów, spotkań, prezentacji organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie, która ma prowokować do innego spojrzenia na zieloną przestrzeń miasta, jej funkcje, potrzeby i cele. Uczestnicy będą się zastanawiać nad miastem jako takim, jego zobowiązaniami wobec mieszkańców i na odwrót, odpowiedzialnością, jaką mieszkańcy mają wobec przestrzeni, w której żyją.

Zostaw komentarz