fbpx

Depresja coraz poważniejszym problemem w dobie pandemii

23 lutego 2021
609 Wyświetleń

Miasto Lublin włącza się w pomoc osobom dotkniętym depresją.  W związku z przypadającym dzisiaj (23 lutego) Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, specjaliści Centrum Interwencji Kryzysowej świadczyć będą konsultacje psychologiczne, przeznaczone zarówno dla chorych na tę chorobę, jak i ich bliskich. Osoby cierpiące na depresję mogą także skorzystać między innymi z webinariów przygotowanych przez specjalistów psychiatrii Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Depresja rosnącym problemem w obliczu pandemii

– Dzięki obchodom Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją próbujemy przełamywać istniejące w społeczeństwie stereotypy dotyczące depresji. Niestety, wciąż panuje przekonanie, że osoba, która konsultuje się z psychiatrą cierpi na chorobę psychiczną. Doświadczenia związane z pandemią Covid-19 i koniecznością społecznego dystansowania się miały ogromny wpływ na kondycję psychiczną wielu mieszkańców Lublina. Szacuje się, że częstotliwość występowania depresji podczas epidemii wzrosła na świecie od 2 do 7 razy w porównaniu z danymi z poprzednich lat. Dlatego Miasto Lublin w ramach współpracy z podmiotami i organizacjami pozarządowymi aktywnie włączyło się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Zachęcamy mieszkańców Lublina do skorzystania z oferty proponowanej w tym dniu przez poszczególne placówki i organizacje – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Gdzie można uzyskać pomoc psychologiczną?

Dzisiaj 23 lutego w Centrum Interwencji Kryzysowej skorzystać można z bezpłatnych konsultacji psychologicznych dla osób, które chciałyby porozmawiać ze specjalistami na tematy dotyczące depresji. Specjaliści dostępni będą w godzinach od 7.00 do 19.00 w siedzibie Centrum, przy ul. ul. Probostwo 6A, jak również pod numerem telefonu: 733 588 00. Będą również odpowiadać na wiadomości napływające na adres: pomoc@cik.lublin.eu. Podczas wizyty osobistej w Centrum obowiązuje zachowanie zasad reżimu sanitarnego.

Porady telefoniczne udzielane będą także przez specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrów:

  • Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego, pod numerem: 783 703 500, w godz. 8.00-20.00,
  • Fundacji Sempre a Frente, pod numerem 536 080 154, w godz. 11.00-16 00,
  • Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, pod numerem 81 72 44 778, w godz. 10.00-12.30,
  • I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SP Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, pod numerami 535 674 379 i 535 658 549, w godz. 9.00-18.00.

Lekarze obalają mity i dostarczają profesjonalnej wiedzy na temat depresji

Specjaliści z I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SP Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie przygotowali cykl krótkich webinariów, przybliżających problematykę depresji. Zainteresowane osoby będą mogły zapoznać się z najczęstszymi mitami dotyczącymi tej choroby, jej przyczynami, metodami terapii oraz sposobami zapobiegania depresji. Materiały video dostępne będą na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Depresja chorobą o charakterze globalnym

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ustanowiony został przez Ministerstwo Zdrowia w roku 2001. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą chorobą na świecie, co do częstotliwości występowania. Na zaburzenia nastroju cierpi około 2 milionów Polaków, a co najmniej połowa osób cierpiących na depresję, nie szuka pomocy specjalistów. Tymczasem nieleczona choroba, może być poważnym zagrożeniem życia.

Źródło: Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin

Zostaw komentarz