fbpx

Dubaj zachwycony młodym akordeonistą z Lublina

17 lutego 2022
711 Wyświetleń

Miłosz Bachonko wystąpił podczas EXPO 2020 w Dubaju w ramach obecności naszego kraju pod hasłem „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Województwo Lubelskie pochwaliło się zaaranżowaną w Pawilonie Polskim regionalną wystawą czasową zatytułowaną „Województwo Lubelskie – Spichlerzem Polski”.

Miłosz Bachonko jest dwunastoletnim kompozytorem i akordeonistą, stypendystą Marszałka Województwa Lubelskiego. Cykl codziennych recitali obejmował szeroki repertuar z różnych gatunków muzycznych i epok oraz własne kompozycje młodego artysty. Każda sesja koncertowa wzbudzała ogromne zainteresowanie, zarówno wśród zwiedzających jak i lokalnych mediów. Spośród 190 krajów prezentujących się podczas światowej wystawy w Dubaju Miłosz był najmłodszym artystą reprezentującym swój region i kraj. Jego ogromny talent został zauważony przez arabską telewizję EMIRATES CHANNEL. Podczas wizyty w studio Miłosz powiedział o występach na EXPO, muzycznych pasjach oraz swoich planach koncertowych. W trakcie programu zaprezentował również własne kompozycje.

– Miłosz to bardzo zdolny młody akordeonista, co wielokrotnie podkreślałem. Myślę, że uczestnictwo w EXPO 2020 w Dubaju pozwoli mu na świadome podejmowanie kolejnych kroków w kreowaniu swojej kariery muzycznej

– mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Miłosz Bachonko na co dzień jest uczniem Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Lublinie z klasy akordeonu prof. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak. Grę na akordeonie rozpoczął już w wieku 5 lat. W tym też czasie powstały jego pierwsze kompozycje. Miłosz to laureat wielu czołowych miejsc oraz nagród Grand Prix w konkursach oraz festiwalach akordeonowych za granicą m.in.: Art-Duo Music Festival w Pradze /Czechy/; Czech Online Accordion Competition w Ostravie; Accordion Players “Concord of Sounds” /Łotwa/, Accordion Competition “Vilnius 2021” /Litwa/ oraz w kraju m.in.: w Kielcach, Suwałkach, Sanoku, Wieliczce czy Lublinie. W 2020 r. Miłosz Bachonko zdobył nagrodę Grand Prix i zaproszenie do udziału w koncercie w najbardziej prestiżowej sali koncertowej na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach International Music Talent Competition Spring 2020, organizowanym przez American Protégé Music Competitions w Nowym Jorku. Ze względu na pandemię występ w Nowym Jorku odbędzie jest w maju tego roku. W grudniu 2021 r. Miłosz wygrał prestiżowy konkurs „Virtuosos V4+” – telewizyjny talent show muzyki klasycznej.

foto Joanna Widelska | UMWL

Zostaw komentarz