fbpx

W Kinie Staromiejskim: “Robert i Bertrand”

15 lutego 2022
443 Wyświetleń

W związku z podwójnym jubileuszem – dwustulecia otwarcia teatru i dziesięciolecia działalności jako Teatr Stary w Lublinie – w cyklu „Staromiejskie zaprasza” znajdą się wyłącznie filmy już niegdyś tu, w tym budynku, pokazywane. Projekcje odbywały się tu już w latach 1907-1981, a następnie od 2012 roku. Z każdej dekady kurator cyklu, Maciej Gil, wybrał jeden tytuł, dodatkowo dzieła ze światowego kanonu przeplatać się będą z filmami nieco zapomnianymi czy wręcz nieznanymi. Choć Teatr Stary pozostaje przy tytule cyklu „Staromiejskie zaprasza”, to śmiało można powiedzieć, że teraz zapraszają również: „Théâtre Optique Parisien zaprasza”, „Adria zaprasza”, „Rialto zaprasza”.

Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu, zawsze w poniedziałek, wstęp wolny. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego od 14 lutego 2022 r.

Pierwszy zaprezentowany zostanie film “Robert i Bertrand”, prod. Polska 1938, w reż. Mieczysława Krawicza.

Film był pokazywany w kinie Rialto 25 sierpnia 1944 roku. Muzyczna komedia pomyłek. W rolach tytułowych najpopularniejsi przedwojenni aktorzy: Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza. Robert i Bertrand przez pomyłkę trafiają do więzienia. Odwiedza ich autorka kryminałów, by sprowadzić ich na właściwą drogę. Oni też biorą ją za kogoś innego i mają podobne plany. Na ekranie także: Helena Grossówna, Mieczysława Ćwiklińska i Antoni Fertner. To dzieło okaleczone przez historię: do naszych czasów zachowała się nieco ponad połowa jego pierwotnego kształtu. Film był pokazywany w kinie Rialto 25 sierpnia 1944 roku jako pierwszy repertuarowy tytuł po wznowieniu działalności po wyzwoleniu Lublina.

– Maciej Gil, kurator cyklu „Staromiejskie zaprasza”

foto Teatr Stary w Lublinie

Zostaw komentarz