fbpx

Dzień Ziemi

26 kwietnia 2019
1 705 Wyświetleń

26 kwietnia 2019 r. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej wraz z Wydziałem Artystycznym UMCS już po raz dwunasty organizują Międzynarodowy Dzień Ziemi połączony z Ogólnopolskim Dniem Geografa. Otwarcie wydarzenia odbędzie się o godz. 9:00 w Auli WNoZiGP (I piętro, ul. Kraśnicka 2cd w Lublinie).

Światowy Dzień Ziemi to prowadzona na całym świecie akcja promocji postaw ekologicznych, a związane z nią imprezy i wydarzenia organizowane są wiosną w wielu miejscach. Na UMCS-ie organizatorzy przygotowali dla wszystkich zainteresowanych kilkadziesiąt atrakcji. Dzięki prelekcji „Czyj to ślad?” uczestnicy dowiedzą się, jakie ślady mogą zostawiać zarówno zwierzęta, jak i rośliny. Będzie także o jeziorach i ich największych tajemnicach, naturalnych lekach i kosmetykach oraz zwykłej/niezwykłej H2O.

Dzień Ziemi to także różnorodne warsztaty i ćwiczenia praktyczne. Na zajęciach z „Art-recyklingu” uczestnicy stworzą rękodzieło z wykorzystaniem „odzyskanych” materiałów, zaś na warsztatach „Mikroświat w słoiku” własnoręcznie wykonają ekosystem leśny zamknięty w tym szklanym naczyniu. Poznają też podstawy modelowania 3D oraz wezmą udział w eksperymentach dla młodych naukowców podczas geograficznego laboratorium. Z zajęć aktywnie angażujących uczestników można także wymienić „Geografię na wesoło, czyli jak nie bać się map” oraz animacje taneczne. Będzie również „wspinaczka” na mobilnej ściance wspinaczkowej oraz „Aikido – sztuka Samurajów”. Z kolei pracownicy Centrum Kultury Fizycznej UMCS zapraszają zainteresowanych do oceny wskaźników zdrowia czy pomiaru siły dłoni.

Ponadto przewidziane są liczne zajęcia w terenie, gry i konkursy, m.in. teleturniej „Familiada geograficzna, „Eko-gra”, „Meteo-quiz” czy „Geocaching”- gra terenowa rozwijająca umiejętności pracy z mapą i GPS’em. Podczas wykładów przybliżymy m.in. „Chiński patchwork – na styku tradycji i nowoczesności”, piękno „Ptaków krainy neotropikalnej” i „Mieszkańców poleskich bagien”, zaś o drodze „Z Lublina na K2” opowie himalaista Piotr Tomala.

Zajęcia i wykłady odbywać się będą na terenie tzw. “Kampusu Zachodniego UMCS”, przy Al. Kraśnickiej 2 (wjazd od ulicy Głębokiej). Wyjątkowo ćwiczenia terenowe dotyczące obserwacji meteorologicznych będą zorganizowane w ogródku meteorologicznym zlokalizowanym na Placu Litewskim.

Wszystkie szczegóły dotyczące Dnia Ziemi znajdują się na stronie: www.dzienziemi.umcs.pl.

Zostaw komentarz