fbpx

Dźwięk i cisza jako części jednego zbioru

8 czerwca 2022
486 Wyświetleń

Dźwiękownia to cykl spotkań, zorganizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie we współpracy z Instytutem Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS. Spotkania poświęcone są dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach oraz jako zjawisku fizycznemu, kulturowemu czy społecznemu. Poruszone zostaną zagadnienia różnych praktyk i przestrzeni dźwiękowych i muzycznych, słuchania i słyszenia jako sposobu na poznawanie i doświadczanie świata oraz emisji, reżyserii i słyszalności dźwięków zapośredniczonych przez różne media.

W ciągu najbliższego roku zaplanowanych jest 6 spotkań odbywających się cyklicznie raz w miesiącu i poświęconych każde innemu zagadnieniu. Zagadnienia te rozpatrywać będą specjaliści z różnych dźwiękowych światów: artyści, audiolodzy i audiofile, reżyserzy i reporterzy, foniatrzy i lektorzy, ludzie nauki i dziennikarze. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie pozwolą na ciekawy wielogłos, a w konsekwencji zmianę perspektywy rozumienia otaczających nas zjawisk. Spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty, koncerty i spacery dźwiękowe. 

Pierwsze spotkanie „Dźwiękowni”, które odbędzie się 30 czerwca, o godz. 18.00 w Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a (sala widowiskowa (II) piętro) oraz online na FB Warsztatów Kultury, poświęcone będzie dychotomii cisza/hałas w jej rozumieniu środowiskowym i muzycznym. Wielu z nas zastanawia się, czy współcześnie jesteśmy jeszcze w stanie doświadczać ciszy i jaką rolę pełni ona w codziennym życiu. Nasi goście – dr hab. Sebastian Bernat i dr hab. Tomasz Misiak postarają się odpowiedzieć na te pytania, definiując jednocześnie pojęcie ciszy i hałasu. Działanie towarzyszące: Spacer dźwiękowy, sobota 2 lipca

Więcej: warsztatykultury.pl/wydarzenia/dzwiekownia-w-poszukiwaniu-straconej-ciszy/

Zostaw komentarz