fbpx

FESTIWAL TRADYCJI I AWANGARDY MUZYCZNEJ KODY- podsumowanie

9 września 2020
484 Wyświetleń

W dniach 2-5 września 2020 r. w Lublinie odbył się XII Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, którego organizatorem i producentem jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA.

Festiwal KODY od początku inspirowały obserwacje trwania i ewolucji zjawisk kulturowych, wędrówka znaków, symboli i mitów; śledzenie nieoczywistych związków dawnego i współczesnego, archaicznego i najnowszego.

Po jedenastu edycjach, idee, które legły u jego początków wciąż okazują się żywotne i twórcze. Temat tegorocznego przedsięwzięcia – „ O obrotach” – pozwala nie tylko na obserwację kulturowych połączeń w czasie i przestrzeni. Skłania też do refleksji, jak się wobec tego nieustannego kołowrotu zdarzeń odnaleźć. Co warto porzucić, a co za wszelką cenę próbować ocalić.

XII Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY stał się, mimo pandemicznych zawirowań, jak zawsze miejscem koncertów, performansów, oper i spektakli muzycznych oraz spotkań z tańcem. Jak wszystkie poprzednie edycje – tę również definiowały przede wszystkim premiery.

Podczas Festiwalu KODY 2020 wybrzmiały dzieła, w tym sześć premier, takich kompozytorów, jak: Jerzy Kornowicz, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Zygmunt Krauze, Jagoda Szmytka, Wojciech Blecharz, Rafał Ryterski, Cezary Duchnowski, Maciej Filipczuk, Ryszard Latecki, Szabolcs Esztenyi, Hubert Zemler.

Utwory zaprezentowały znakomite zespoły, soliści i dyrygenci, jak: Sinfonia Iuventus i proMODERN pod batutą Marka Wroniszewskiego, Radical Polish Ansambl z gościnnym udziałem Maniuchy Bikont i Mikołaja Pałosza, Anonymous Ensemble pod kierownictwem Nadima Husni oraz Ryszard Latecki, Szabolcs Esztenyi, Hubert Zemler i Tadeusz Wielecki.

W tym roku po raz pierwszy widzowie mogli wybrać pomiędzy obecnością osobistą na Festiwalu a jego darmowym odbiorem w Internecie.  Ze względu na wymogi bezpieczeństwa na czas epidemii, liczba osób na koncertach była ograniczona, natomiast  wszystkie wydarzenia KODÓW były streamingowane na stronie internetowej Festiwalu: www.kody-festiwal.pl

FESTIWAL TRADYCJI I AWANGARDY MUZYCZNEJ KODY

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY jest najważniejszym, cyklicznym przedsięwzięciem organizowanym przez Ośrodek Rozdroża oraz jednym z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce. Podczas Festiwalu KODY dochodzi do spotkania między wybitnymi kompozytorami muzyki współczesnej, znakomitymi instrumentalistami a muzykami tradycyjnymi, twórcami rekonstruującymi archaiczne tradycje muzyczne. 

Na Festiwalu KODY światowe znakomitości spotykają się z artystyczną młodzieżą i leciwymi wiejskimi muzykantami, aby zgodnie poszukiwać nowych muzycznych sensów i razem podejmować artystyczne ryzyko. 

Zadaniem Festiwalu KODY jest nie tylko prezentacja najwybitniejszych osiągnięć dziedzictwa polskiej i światowej kultury muzycznej, ale również kreowanie nowych wartości muzycznych i środków ekspresji artystycznej.

(Biuro Festiwalu KODY)

Zostaw komentarz