fbpx

Finał 23. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu: filmy, spotkania z twórcami, monondram i koncerty

12 sierpnia 2022
545 Wyświetleń

Pierwszy w Polsce pokaz szwedzkiego filmu „Emigranci” w reżyserii Erika Poppe zamknie w poniedziałek 15 sierpnia 23. edycję Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Przed uczestnikami tzw. długi weekend, kończący LAF, a obfitujący w dobre projekcje filmowe i spotkania z twórcami. Odbędzie się spotkanie ze świętującą 50-lecie pracy twórczej Joanną Żółkowską, masterclass Roberta Glińskiego, przedpremierowy pokaz „Toni” w reż. Marcina Bortkiewicza i rozmowa z twórcą, spotkanie z Adamem Woronowiczem czy lekcja scenografii w wydaniu Wojciecha Żogały. W programie monodram „Obca” i dwa koncerty: duetu Chłodno i zespołu The Cassino.

Jeszcze w piątkowe popołudnie, 12 sierpnia, swój dokument „Taksówkarz – cichy bohater grudnia” przedstawi reżyser, dyrektor Lubelskiego Funduszu Filmowego, Grzegorz Linkowski. Wieczorem w Kinie Skarb w Zwierzyńcu zobaczymy przedpremierowo „Tonię” w reżyserii Marcina Bortkiewicza. To drugi film fabularny tego twórcy, w którym w roli głównej obsadził swoją córkę Mariannę Ame. Oboje będą gośćmi spotkania po projekcji.

W sobotę, 13 sierpnia, po projekcji filmu kryminalnego z 1975 roku „Strach” w reż. Antoniego Krauze z widzami spotka się Joanna Żółkowska, której retrospektywę filmów pojawiła się w programie LAF z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej. Do Zwierzyńca przyjedzie też Adam Woronowicz, który będzie gościem po projekcji komedii „Teściowie” (reż. Jakub Michalczuk). W sobotni wieczór będzie można zobaczyć najnowszy film Anny Kazejak „Fucking Bornholm”, po którym reżyserka spotka się z publicznością.

W niedzielę, 14 sierpnia, o roli scenografii opowie i aprezentuje przykłady Wojciech Żogała, laureat Orła za scenografię do pokazywanego na LAF filmu „Bo we mnie jest seks” (reż. Katarzyna Klimkiewicz). Żogała będzie bohaterem spotkania po projekcji filmu „Zupa nic” w reżyserii Kingi Dębskiej.

Prawdziwą gratką na Akademii będzie masterclass w wydaniu uznanego reżysera Roberta Glińskiego, którego rzadko pokazywane filmy i głośny „Cześć Tereska” możemy oglądać podczas tegorocznej Akademii.

Robert Gliński

Letnia Akademia Filmowa to rokrocznie projekcje filmów połączonych w cykle. Tzw. długi weekend to ostatnia szansa, by zobaczyć jeszcze kilka produkcji, proponowanych w ramach retrospektywy Ingmara Bergmana (w tym „Dokument o Faro, 1979”), przeglądu filmów francuskiego reżysera i aktora Bertranda Mandico, przedpremierowe projekcje obrazów pochodzącego z Algierii, a mieszkającego we Francji Tony’ego Gatlifa.

Tradycyjnie do poniedziałku 15 sierpnia włącznie dzieci mogą bezpłatnie zobaczyć dobre kino stworzone specjalnie dla nich – to w cyklu „Król LAF”. 15 sierpnia rano odbędzie się przedpremierowy pokaz „Młodego Winnetou” (reż. M. Marzuk). Dla miłośników horroru i thrillera będą projekcje pod hasłem „Strachy na LAF-y”, natomiast w cyklu „Klubowy karnet” pojawią się ambitne i artystyczne hity ostatnich miesięcy. Po zmroku na dziedzińcu historycznego Browaru Zwierzyniec przewidziane jest „Kino Nocne”.

µá0D²wƒ0Ýô‘øš8فhÐø›ÿ

W ramach bloku „Emigranci” odbędzie się przegląd filmów poświęconych temu zjawisku, a wśród nich pierwszy w Polsce pokaz najnowszego filmu w reżyserii Erika Poppe „Emigranci” (Utvandrarna) na podstawie książki Vilhelma Moberga. Przedstawia on historię kilku osób emigrujących ze Szwecji do Stanów Zjednoczonych w latach 1840-1850. Projekcja tego filmu uroczyście zamknie tegoroczną odsłonę LAF.

Emigranci (Utvandrarna), foto Baldur Bragason

Wydarzeniami towarzyszącymi będą m.in. dwa koncerty: duetu Chłodno (sobota) i zespołu The Cassino (niedziela). Koncerty odbywają się na scenie historycznego Browaru Zwierzyniec, a wstęp bezpłatny.

Na LAF z monodramem „Obca” w sobotni wieczór wystąpi Solomija Mardarovych, autorka dwóch tomików poezji, członkini Związku Pisarzy Kwiatostan w Kołomyi, organizatorka Państwowych Spotkań Filmowych. „Obca” jest literackim zapisem przeżyć, które stały się udziałem młodej Ukrainki, tytułowej Obcej, w związku z przyjazdem do Polski po protestach na Majdanie i wybuchu wojny w Donbasie.

Letnia Akademia Filmowa jest festiwalem, który odbywa się co roku latem w Zwierzyńcu na Roztoczu. Atutem LAF jest jego umiejscowienie w stolicy Roztocza, więc kinomani mogą też skorzystać z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca 2019 roku jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO i z pewnością jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc województwa lubelskiego. Letnia Akademia Filmowa w 2019 roku zdobyła tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Lubelskiego. Organizatorem wydarzenia jest obecnie Fundacja Filmowa Warszawa.

foto Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

Zostaw komentarz