fbpx

Wyjątkowe spotkanie z Serhijem Żadanem

12 sierpnia 2022
452 Wyświetleń

Warsztaty Kultury w Lublinie i Kultura Enter zorganizowały spotkanie autorskie z Serhijem Żadanem – najpopularniejszym współczesnym ukraińskim poetą i artystą, muzykiem i wolontariuszem koordynującym pomoc na wschodzie walczącej Ukrainy. Spotkanie literackie będzie połączone ze zbiórką funduszy dla Charkowa, w którym od lat Serhij Żadan żyje, tworzy i aktualnie również walczy o niepodległość kraju.

Spotkanie odbędzie się (w języku ukraińskim i polskim) 20 sierpnia, sobota, o godz. 17.00 w Klasztorze oo. Dominikanów, przy ul. Złotej 9 w Lublinie (Stare Miasto). Będzie można nabyć książki autora wydane w wydawnictwie Czarne.

Serhij Żadan urodził się w 1974 r. Jest poetą, pisarzem, aktywistą, tłumaczem, liderem zespołu Żadan i Psy. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za swoją twórczość literacką. Laureat m.in. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, Nagrody „Mosty Berlina”, Nagrody im. Josepha Conrada i Nagrody im. Hannah Arendt. Otrzymał ostatnio tytuł „Człowieka roku” przyznawany przez „Gazetę Wyborczą”. Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków. W języku polskim ukazały się jego tomiki wierszy “Historia kultury początku stulecia”, “Drohobycz”, “Etiopia” i “Antena” oraz siedem powieści: “Big Mac”, “Depeche Mode”, “Anarchy in the UKR”, “Hymn demokratycznej młodzieży”, “Woroszyłowgrad”, “Mezopotamia” i “Internat”. Mieszka w Charkowie, gdzie aktywnie udziela się w niesienie pomocy humanitarnej w czasie rosyjskiej agresji.

Wstęp na spotkanie jest wolny, jednak organizatorzy proszą o wrzucanie do oznaczonych puszek pieniędzy na pomoc dla Charkowa. Celem zbiórki jest zakup samochodów niezbędnych służbom ratowniczym walczącego miasta.

Głównym kwestującym będzie Andrzej Stasiuk- polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej „Nike” (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia (2010).

Źródło: Warsztaty Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz