Podczas finisażu wystawy “Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919–1939”, który odbędzie się 11 marca 2022 r. w Pałacu Lubomirskich w Lublinie odbędą się dwa wystąpienia jej kuratora, Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią. Organizatorami są Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, oddział Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Dom Spotkań z Historią.
- O godzinie 13.00 zaprezentuje on temat „Nasi nad Dnieprem. O Polakach w Kijowie w XIX i na początku XX wieku”. Wykład poświęcony będzie roli Polaków w rozwoju Kijowa w XIX i na początku XX wieku. Zaprezentowane zostaną zapomniane u nas i mało znane sylwetki właścicieli sklepów i firm, przedsiębiorców, inwestorów, architektów czy naukowców działających w Kijowie do 1918 roku.
- Wykład o godzinie 17.00 pt. „Od Aidy do Zalewskiego. Znane i zapomniane firmy, marki i producenci na Kresach w latach 20. i 30.” będzie stanowił oficjalne zamknięcie wystawy plenerowej „Ku nowoczesności. Kresy niepodległe 1919 – 1939”.
Ekspozycja poświęcona jest niemal nieobecnym w powszechnej świadomości, wybranym dokonaniom gospodarczym i cywilizacyjnym związanym z odbudową i modernizacją ziem wschodnich II RP, które w latach 1919–1939 zajmowały blisko połowę terytorium ówczesnej Polski. Jeden z siedmiu wątków wystawy opowiada o modernizacji Kresów poprzez znane firmy i marki (m.in. kultowe radioodbiorniki Elektrit czy luksusowe trunki od Baczewskich). Były to zakłady podbijające swymi wyrobami rynek krajowy i rynki zagraniczne.
Oba spotkania będą tłumaczone na język ukraiński!