fbpx

KróLEWski SUV Peugeot 5008

5 kwietnia 2018
2 715 Wyświetleń

tekst i foto Piotr Nowacki

 

Po okresie niebytności marki Peugeot na lubelskim rynku doczekaliśmy się jej powrotu. Udajemy się na ul. Grabskiego w Lublinie do firmy PRASEK celem zobaczenia nowego dziecka i pobawienia się z nim. Czekający na nas SUV Peugeot 5008 w kolorze białym Banque od razu zwrócił na siebie uwagę.

 

W momencie rzucił się w oczy duży grill z ukośnymi lampami wykonanymi w technologii Full LED, które doskonale sprawdzają się w jeździe nocnej. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudza tył nowego 5008. Dwie końcówki wydechowe umieszczone po obu stronach zderzaka oraz lampy ledowe z motywem trzech pazurów nadają mu sportowego charakteru. Dodatkowymi elementami dodającymi mu rasowości są 19” felgi oraz osłony nadkoli. Namalowane na słupkach międzydrzwiowych współrzędne geograficzne określają położenie światowej stolicy mody Paryża. I faktycznie dużym szykiem nowy 5008 może namieszać na rynku popularnych obecnie SUV-ów.

 

Zaglądamy do wnętrza. Zajmujemy miejsce za kierownicą i od razu zaskoczenie. Kierownica jest mała i o nieregularnych kształtach, spłaszczona z góry i z dołu, nie ma to jednak ujemnego wpływu na prowadzenie auta – wręcz przeciwnie, auto szybciej reaguje na manewry kierownicą nawet przy ograniczonym ruchu rąk. Łopatki do zmiany biegów są umiejscowione na stałe przy kolumnie kierownic. Nie wędrują za nią w czasie manewru skręcania, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem podczas jazdy. Wiemy, gdzie znaleźć wyższy, a gdzie niższy bieg.

 

Duża przegroda pomiędzy pasażerem a kierującym jest charakterystyczna dla tego modelu. Producent, zabudowując tę przestrzeń, opracował szereg rozwiązań, które ulepszają funkcjonalność Peugeota, czyniąc go autem przyjaznym w podróży. W podłokietniku umieścił duży schowek klimatyzowany, w którym możemy zmieścić nawet dwulitrową butelkę. Ogólna pojemność schowków to aż 38 l.

 

Na konsoli umieszczono elektryczną dźwignię zmiany biegów (skrzynia biegów automatyczna), a patrząc w kierunku podszybia, widzimy klawiaturę wręcz fortepianową, daje nam ona możliwość korzystania z urządzeń służących do sterowania m.in. telefonem, multimediami, klimatyzacją, nawigacją, temperaturą podgrzewanych foteli. Przy jeździe przez kilkadziesiąt kilometrów, z uwagi na ergonomikę, możemy tym wszystkim sterować, nie odrywając wzroku od drogi. Te same czynności możemy wykonać na dużym 8-calowym wyświetlaczu, ale uważam to za mniej bezpieczne rozwiązanie w trakcie jazdy.

 

Fotele kierowcy, jak i pasażera wyposażono w system masaży, których rodzaj, jak i intensywność, każdy może określić i dobrać sobie indywidualnie.

 

Przy rozglądaniu się po kabinie zaskoczenie budzi jej przestronność. Niewątpliwe wrażenie robi szklany dach, a wpadające przezeń naturalne światło czyni ją jeszcze większą niż jest w rzeczywistości.

 

Pasażerowie zajmujący miejsca z tyłu mają trzy niezależne regulowane fotele. Trzeci rząd siedzeń, bo jest to wersja siedmiomiejscowa, jest funkcjonalnie rozwiązany. W pozycji schowanej w podłogę bagażnika nie ograniczają dużo przestrzeni bagażowej, której minimalna pojemność wynosi 780 l. Jeżeli jednak podróż jest daleka i zabieramy dużo bagażu, możemy je bez problemu zdemontować i zostawić w garażu.

 

Ruszamy – i już pierwsze miłe zaskoczenie, wyciszenie kabiny robi wrażenie. Zwrotność auta też. Jednostka napędowa, silnik o pojemności 1,6 o mocy 165KM, fajnie przyśpiesza. Nawet jak na auto o tych gabarytach wynik jest zadawalający – 9,2 s/100 km (jak podaje producent) to dobre osiągnięcie. Bez wątpienia wpływ na to ma masa własna pojazdu, wynosząca niecałe 1400 kg. To niedużo, gdy patrzy się na gabaryty auta. Zawieszenie auta, jak na francuski koncern przystało, jest bardzo komfortowe, auto nawet w szybkich zakrętach nie przechyla się nadmiernie, dając poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

 

Podsumowując weekend z 5008, możemy stwierdzić, że jest to auto biznesowo-rodzinne, a współrzędne geograficzne opisane na bocznych słupkach nowego SUV-a, które wskazują Paryż, miasto mody, bez wątpienia są określeniem klasowej stylistyki tego modelu.

 

Dziękujemy za udostępnienie samochodu testowego Autoryzowanemu Dealerowi MiR Prasek z Lublina.

Zostaw komentarz