fbpx

Generał Zajączek na Zamojskiej w Lublinie

25 sierpnia 2017
1 725 Wyświetleń

Odnawiana od dłuższego czasu ulica Zamojska w Lublinie pozyskała niezwykłe dzieło. Na ścianie budynku pod numerem 47 powstał mural „Wjazd generała Zajączka do Lublina” . Malowidło zostało zrealizowane w ramach Projektu „7×700” realizowanego przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej z okazji obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Inspiracją do wykonania wielkoformatowego malowidła był obraz „Wjazd generała Zajączka do Lublina” z 1826 roku autorstwa Philipa Dombecka.

Najistotniejszym walorem muralu – poza wiernym oddaniem oryginału – jest jego perspektywa. Mural znajduje się w niemal identycznym miejscu, jak to, z którego malowano XIX-wieczny widok miasta. Takie ujęcie daje szansę na poznanie z bliska wybitnego „lubelskiego” dzieła, ale i na doświadczenie widoku Lublina sprzed dwustu lat. – Mural „Wjazd generała Zajączka do Lublina” mógł powstać tylko w tym jednym miejscu i w tej lokalizacji dostarcza nam ciekawej i odkrywczej opowieści o mieście. Dlatego szczególne podziękowania należą się Wyższej Szkole Nauk Społecznych, która jest Mecenasem Muralu i umożliwiła nam jego realizację na ścianie szczytowej przy ulicy Zamojskiej 47 – mówi Anna Bakiera z Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej.

Powierzchnia muralu to 130 metrów kwadratowych. Malowidło powstało na ścianie budynku  Wyższej Szkoły Nauk Społecznych. Stworzyły je trzy artystki: Anna Kłys, Magdalena Szilke oraz Anna Świtalska-Jończyk, przy wsparciu Piotra Grykałowskiego i Cezarego Hunkiewicza. Prace nad muralem trwały 10 dni. Na co dzień obraz „Wjazd generała Zajączka do Lublina” zdobi gabinet Prezydenta Miasta Lublin. Do 31 sierpnia dzieło Dombecka  można oglądać w Muzeum Lubelskim na Zamku w ramach wystawy „Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618 – 1939”.
Celem Projektu „7×700” jest realizacja w przestrzeni publicznej siedmiu murali celebrujących i upamiętniających 700-lecie Miasta Lublin. Każdy z murali podejmie inną tematykę i posługiwać się będzie inną stylistyką, zapewniając przy tym różnorodność oraz najwyższą staranność wykonania. Wielkoformatowe dzieła wspólnie stworzą unikalną opowieść o mieście w jego przestrzeni. Podsumowaniem działań będzie katalog projektowy.

Pierwszy mural, włączony w serię murali o Lublinie, powstał w 2016 roku z inicjatywy Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Wtedy to w ramach Szlaku Pamięci upamiętniono Lublin przedwojenny, ukazując ulice i życie codzienne nieistniejącej już Dzielnicy Żydowskiej na podstawie zdjęć Stefana Kiełszni. W roku 2017 powstaną jeszcze trzy murale. Kolejny z nich opowie o najważniejszych postaciach w historii miasta. Jego autorem będzie wybitny lubelski rysownik, Mariusz Tarkawian. Ostatni mural zostanie uroczyście otwarty 15 sierpnia 2018 roku.

 

Liczba komentarzy: 1

Zostaw komentarz