fbpx

“Historyczny obraz Lublina w czasach zarazy”.

5 października 2020
639 Views

Epidemie, z którymi musiał mierzyć się Lublin, przez lata kształtowały zarówno społeczność, jak i samą tkankę miasta. Jak sobie radzili jego mieszkańcy w czasie zarazy? Jak na zagrożenie reagowały władze? I jaką naukę z tej historii może wyciągnąć współczesny człowiek? Projekt “Historyczny obraz Lublina w czasach zarazy” stara się odpowiedzieć na te pytania.

Wiedza o dziejach zaraz w Lublinie została zgromadzona na portalu internetowym. Powstał on we współpracy ze specjalistami – historykami oraz osobami zajmującymi się historią medycyny. Opierając się na źródłach, autorzy pokazują cały przekrój czasowy: jak ludzie dowiadywali się o nadciągającej epidemii, jak reagowali na tę wiadomość i co zalecali medycy. Autorzy przedstawiają, w jaki sposób władze miasta próbowały zabezpieczyć się przed rozprzestrzenieniem zarazy, jak leczono chorych. I w końcu – wskazujemy na skutki (demograficzne, gospodarcze, społeczne, religijne, kulturalne oraz polityczne), jakie niosła ze sobą epidemia. Przybliżone zostaną także sylwetki znanych mieszkańców miasta związanych z tym tematem, ich dzieła oraz losy.

Organizatorzy przygotowali również dwa filmy. „Szlakiem lubelskich epidemii” jest rodzajem przewodnika online, podczas którego zapraszamy do wspólnego spaceru po miejscach, które do dziś są pamiątką tamtych wydarzeń. W czasie drugiego filmu, „Opowieści lubelskiego balwierza”, doktor morowy opowiada o historii zmagań z epidemiami. Snuje on opowieści m.in. o historii procesu mazaczy morowych czy o śmierci bohaterskiego franciszkanina, który poświecił się za zdrowie mieszkańców Lublina, nawiązuje też do sporu między franciszkanami a Żydami o możliwość pochówku ofiar epidemii na kirkucie.

Organizatorzy stworzyli także grę miejską „W poszukiwaniu panaceum” (do pobrania za darmo w Lubelskiej Trasie Podziemnej – Trybunał Koronny, biuro nr 1). Połączone są w niej wiedza o historycznym Lublinie ze spacerem po mieście współczesnym. W ten sposób chcąc zachęcić zarówno mieszkańców, jak i turystów do samodzielnego odkrywania mniej znanych historii tego miejsca.

W środę 07 października o godzinie 19:00 odbędzie się premiera portalu „Lublin w czasach zarazy” (www.teatrnn.pl/morowy-lublin) i rozmowa online ze specjalistami: dr Agnieszką Polak z Pracowni Historii Nauk Medycznych i Farmaceutycznych, Marią Kowalczyk, Patrycją Serafin oraz Andrzejem Janocińskim z Lubelskiej Trasy Podziemnej.

Termin: 07.10.2020, godz. 19:00
Miejsce: spotkanie online: link do transmisji

Źródło: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

Leave A Comment