fbpx

I etap szczepień przeciwko covid-19 w województwie lubelskim

13 stycznia 2021
614 Wyświetleń

Wczoraj (12.01.2021 r.) odbyła się wideokonferencja Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki dotyczącą szczepień przeciwko covid-19 w naszym województwie, a dokładnie I etapu tej akcji. Wymienione zostały cztery daty istotne dla kwalifikujących się osób:

15.01: uruchomienie rejestracji osób powyżej 80 roku życia. Rejestracja będzie odbywała się automatycznie na podstawie bazy PESEL poprzez wystawianie e-skierowań. Osoby z tej grupy wiekowej będą ewentualnie musiały: złożyć deklarację o chęci zaszczepienia, wybrać punkt szczepień i uzgodnić termin. Dokonać tego będzie można: przez internetowe konto pacjenta, infolinię 989 lub kontakt z wybranym punktem szczepień.

18.01 – 22.01: szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej w miejscu pobytu. Zespół szczepień uda się do pensjonariuszy, którzy zadeklarują chęć zaszczepienia. Szczepień będą dokonywać pracownicy podstawowych placówek opieki zdrowotnej, którzy w tym tygodniu przechodzą szkolenia oraz pracownicy szpitali węzłowych.

22.01: uruchomienie rejestracji osób powyżej 70 roku życia na identycznych zasadach jak dla osób powyżej 80 roku życia.

25.01: początek akcji szczepień dwóch wcześniej wymienionych grup wiekowych

Osobnym tematem wideokonferencji był transport osób wymagających pomocy w tym zakresie do punktów szczepień. Osobami uprawnionymi w tym przypadku są posiadający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności R lub N lub odpowiednio I grupę inwalidzką tych schorzeń oraz osoby mające z innych względów, najczęściej komunikacyjnych, trudności w dotarciu na miejsce szczepienia. Transport ten realizowany będzie przez gminy z funduszy “covidowych”, a dofinansowany w 80% przez rząd. Władze gminne mogą korzystać z pomocy Ochotniczych Straży Pożarnych, zarówno jeśli chodzi o ludzi jak i o sprzęt. 15.01 zostanie uruchomiona infolinia danej gminy, służąca do zgłoszenia potrzeby takiego transportu.

Przewiduje się, że w drugiej połowie marca bądź na przełomie marca i kwietnia zaczną się szczepienia osób z kolejnych grup, czyli nauczycieli, służb mundurowych, a także osób powyżej 60 roku życia.

Akcja informacyjna o szczepieniach przyjmie dwie formy: ulotek wrzucanych do skrzynek pocztowych przez Ochotniczą Straż Pożarną oraz informacji z poziomu gmin.

Wojewoda Lech Sprawka podkreślił, że proces dystrybucji szczepionek będzie ściśle monitorowany, również z uwagi na nieprawdziwe informacje, które pojawiły się ostatnio, jakoby wyraził on zgodę na szczepienie osób spoza grupy uprawnionych w szpitalu w Parczewie. Informacja ta została zdementowana. Wojewoda wystąpił też z wnioskiem o kontrolę w w/w szpitalu.

Wojewoda przypomniał również, że 14.01 upływa termin zgłoszenia chęci zaszczepienia dla grupy “0”.

Zostaw komentarz