fbpx

Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto po niego sięgnąć?

13 stycznia 2021
871 Wyświetleń

Zbyt duża liczba ciążących na nas kredytów doprowadza do braku możliwości ich spłaty w wyznaczonym terminie. Co więcej, kredytobiorca zaczyna nie radzić sobie z zarządzania własnym budżetem, ma kłopot z komfortową współpracą z bankami. Kredyt konsolidacyjny dostępny na https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny jest właśnie takim zobowiązaniem, dzięki któremu usprawnia się proces oddłużania. Jeśli posiadasz co najmniej kilka zobowiązań kredytowych, sprawdź, czy tego typu wsparcie ze strony banku jest dla Ciebie opłacalne.

Kredyt konsolidacyjny – istota funkcjonowania

Nie ma wątpliwości, że kredyt konsolidacyjny jest wyjątkowym produktem bankowym. To dlatego, że bank nie wspiera poprzez wydanie środków pieniężnych o wskazanej wartości. Konsolidacja realizowana jest najczęściej w ramach oddłużania, by kredytobiorca mógł uzyskać bardziej opłacalne i komfortowe warunki współpracy z instytucją bankową. Osoby, które posiadają co najmniej dwa zobowiązania kredytowe, mogą połączyć je w jeden kredyt. Konsolidacja może być przeprowadzona na różnego rodzaju kredytach, w tym gotówkowych na dowolny cel, kredytach celowych, takich jak samochodowy czy hipoteczny, a nawet kredytach odnawialnych.

Kredyt konsolidacyjny to połączenie wskazanych przez kredytobiorcę zobowiązań kredytowych. Nowy bank spłaca je i ustanawia jeden bardziej korzystny kredyt połączony. Od tego momentu kredytobiorca ma do spłaty już tylko jedną ratę i współpracuje z jednym bankiem.

Dlaczego warto zaciągać kredyt konsolidacyjny?

Sytuacja na rynku usług kredytowych zmienia się niezwykle dynamicznie. Pewne jest, że w obliczu tak ogromnej konkurencji banki muszą wręcz walczyć o każdego klienta, dlatego dzisiaj warunki kredytowe są bardzo atrakcyjne. Chociażby dlatego klienci banków, którzy zaciągnęli kredyty kilka lat temu, borykają się z nieopłacalnymi zobowiązaniami. Kredyt konsolidacyjny zmienia warunki na te aktualne, kredytobiorca może dzięki temu nawet generować oszczędności.

Nowy bank wydłuża okres współpracy z klientem, dzięki czemu zmniejszają się comiesięczne raty. To sprawia z kolei, że kredytobiorca odzyskuje płynność finansową, a nawet poprawie ulega jego zdolność kredytowa. Dzięki temu może nawet dobrać dodatkowe środki na dowolny cel, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Nie da się ukryć, że coraz więcej klientów banków podejmuje decyzję o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego ze względu nie tylko na opłacalność kosztową takiego zabiegu, ale uzyskiwany komfort współpracy z tylko jednym bankiem. Kredyt konsolidacyjny uwalnia od konieczności pilnowania różnych terminów i spłat rat o różnej wartości w różnych bankach. Od teraz klient kontaktuje się tylko z jedną instytucją bankową, znacznie lepiej może zarządzać własnym budżetem, nie zapomina o regulowaniu należności, nie generuje zadłużeń.

Warto jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny jest opłacalny jedynie wtedy, gdy jego koszty całkowite są mniejsze, aniżeli zobowiązań spłacanych na dotychczasowych warunkach. Jeśli wskaźnik RRSO jest wyższy, kredytobiorca nie powinien decydować się na konsolidację kredytów, chyba że zależy mu jedynie na komforcie spłaty tylko jednej raty.

Co ważne, każdy kredyt konsolidacyjny jest inny, bo każda instytucja bankowa realizuje własną politykę kredytową. Zgodnie z nią ustanawiane są inne warunki współpracy, liczą się też indywidualne potrzeby kredytobiorców. Właśnie dlatego warto poznać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert, by wybrać tę “szytą na miarę” własnych preferencji.

Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny?

Świetnie sprawdza się porównywarka kredytów konsolidacyjnych, która zestawia kluczowe dla atrakcyjności i opłacalności danych zobowiązań czynniki. Dzięki rankingom kredytowym w łatwy sposób udaje się wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny. Należy oczywiście wiedzieć, że dane zawarte w takich zestawieniach są jedynie poglądowe i szacowane, a te ostateczne warunki współpracy z bankiem w ramach konsolidacji kilku zobowiązań kredytowych klient pozna dopiero po wydaniu decyzji pozytywnej. Nie ma jednak wątpliwości, że porównywarki pozwalają poznać bieżącą sytuację na rynku takich usług.

W zestawieniach uwagę warto zwracać nie tylko na oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty czy okres umowy kredytowej. Liczy się wspomniany już wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach, w tym prowizji za udzielenie kredytu, opłatach za ubezpieczenie czy kosztach prowadzenia płatnego konta bankowego. Może okazać się, że kredyt konsolidacyjny wcale nie jest opłacalny, a koszty połączenia kredytów są zbyt wysokie i przekraczają te, jakie generowane były podczas spłaty rat na dotychczasowych warunkach.

/tekst zewnętrzny/

Zostaw komentarz