fbpx

III Wojewódzki Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną

17 kwietnia 2022
571 Wyświetleń

W urokliwych przestrzeniach Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie odbyło się podsumowanie III Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Wydarzeniu patronują: Pani Beata Mazurek – Poseł do Parlamentu Europejskiego i pan Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego.

Konkurs przeprowadził Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej. Do konkursu zgłoszono ponad 450 prac z terenu całego województwa lubelskiego. Z nadesłanych prac powstała wystawa, pokazująca tradycyjne i współczesne palmy i pisanki.

Nadesłane palmy i pisanki są bardzo zróżnicowane pod względem formy, wielkości, techniki i wykorzystanych materiałów. W konkursie udział wzięli autentyczni twórcy ludowi, amatorzy, artyści plastycy oraz dzieci i młodzież. Do oceny przedstawiono zarówno prace indywidualne, jak i zbiorowe, wykonane przez koła gospodyń wiejskich, warsztaty terapii zajęciowej, koła plastyczne i świetlice działające przy szkołach i placówkach kultury.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za podzielenie się efektami swojego talentu, świątecznego entuzjazmu i ogromu pracy włożonego w te niepowtarzalne rękodzieła. Patrząc na te prace, trudno nie być pod wrażeniem pomysłowości i zaangażowania twórców. Jak widać z ilości uczestników, tradycja wicia palm i pisania pisanek ma się w województwie lubelskim bardzo dobrze.

Podkreślić należy, że wiele ośrodków kultury i organizacji znalazło czas na wzięcie udziału w konkursie, równolegle bardzo aktywnie angażując się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. W licznej grupie prac zawarto elementy kolorystyczne, kwiaty, wstążki mające podkreślić solidarność z Ukrainą. Z punktu widzenia zachowania tradycji cenne jest kultywowanie wśród uczestników i przekazywanie młodszemu pokoleniu dawnych wzorów i technik, dzięki czemu mamy nadzieję, że nie zanikną, a będą kontynuowane i upowszechniane.

Techniki współczesne w palmie i pisance świętują swój rozkwit, twórcy czerpią inspiracje, korzystając z dużej dostępności materiałów i nowych technik, wymieniając się doświadczeniami i tworząc nowe wzory. Przygotowując przed świętami Wielkanocy te ręcznie robione, indywidualne cudeńka, pokazujemy, jak piękna i bogata jest kultura naszego regionu. Wystawa, którą możecie Państwo obejrzeć w Muzeum Wsi Lubelskiej, jest tego najlepszym dowodem.

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz