fbpx

Jan Płoński w obiektywie Krzysztofa Heyke

29 listopada 2021
913 Wyświetleń

Już w grudniu w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki oraz Domu Kuncewiczów czeka nas prawdziwa fuzja sztuki.

Krzysztof Heyke to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografików. Jest wykładowcą na wydziałach Operatorskim i Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi. To także operator i wydawca. Prezentował swoje prace na wystawach, a także w kilkunastu albumach. Jeden z nich był poświęcony także Kazimierzowi Dolnemu. Pasją Krzysztofa Heyke są podróże. Podczas wypraw na tereny dawnych Kresów Rzeczypospolitej Polski i Syberii rejestruje ślady aktywności Polaków i ich potomków.

Rzeźbiarz i snycerz Jan Płoński jawi się jako idealny bohater zdjęć Krzysztofa Heyke. To artysta-samouk, który swoja przygodę z rzeźbą w drewna zaczął od… wykonywania krucyfiksów i pacyfek w Bieszczadach w latach 70. XX wieku. Pracował w Zakładach Wytwórczych Mebli Artystycznych w Henrykowie, wykonując m.in. ozdobne aplikacje mebli , zegarów i ram. Jego pracę można podziwiać choćby na Zamku Królewskim w Warszawie. Płoński ma również swój wkład w renowację Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym. Zdobienia okien pierwszego piętra w zaprawie murarskiej to jego dzieło. Po licznych realizacjach rzeźbiarskich w Zabłudowie, w bazylice Bernardynów w Leżajsku, Górkach Kampinoskich koło Warszawy i cerkwi w Klejnikach, Jan Płoński przeprowadził się z Warszawy na Mazury. Był strażnikiem rezerwatu ”Siedem Wysp na jeziorze Oświn”, prowadził także ostoję konika polskiego w Zielonym Ostrowie. Cały czas zajmował się także rzeźbą, tworząc prace nawiązujące do form organicznych.

Owocem spotkania Krzysztofa Heyke z Janem Płońskim jest wystawa, prezentowana w Kazimierzu Dolnym. W KOKPicie będzie można oglądać zdjęcia oraz rzeźby projektu „Jan Płoński – snycerz”. Wernisaż odbędzie się 4 grudnia. Wystawa będzie czynna do 5 stycznia 2022 r. W Domu Kuncewiczów zostanie wyeksponowana jedna z prac rzeźbiarskich Jana Płońskiego, a sam artysta zorganizuje tu otwarte warsztaty sztuki snycerskiej. Zajęcia odbędą się w dniu otwarcia wystawy w godz. 13.00 – 14.00.

Wydarzenie będzie mieć także muzyczną odsłonę. Po warsztatach w salonie Domu Kuncewiczów będzie można posłuchać koncertu pianistki Marii Gabryś-Heyke. To absolwentka Scholi Cantorum Basiliensis, wyższej szkoły muzycznej w Lucernie oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie obecnie jest profesorem. Specjalizuje się w grze na instrumentach historycznych. W programie koncertu znajdą się utwory F. Chopina, A. Michałowskiego i E. Satie.

foto Krzysztof Heyke | Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Zostaw komentarz