fbpx

Język, którego nie było

5 listopada 2021
442 Wyświetleń

W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu będzie można wziąć udział w specjalnym pokazie najnowszego filmu Vadima Perelmana „Poufne lekcje perskiego”. Projekcja filmu odbędzie się w niedzielę 14 listopada 2021 o godz. 17:00 w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego.

„Poufne lekcje perskiego” to mistrzowsko zrealizowana, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie. Ciekawie przedstawiona relacja Niemiec – Żyd nie powtarza schematu filmów wojennych, a wręcz przeciwnie, buduje nowy rodzaj napięcia.

Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu, tworząc słownik bazuje na imionach współwięźniów. Film ukazuje znakomicie zorganizowany śmiercionośny system, wyraźnie jednak nazywa sprawców i ofiary, kontestując narrację o „jedynie wykonywaniu rozkazów”.

foto Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

Zostaw komentarz