fbpx

Jubileusz arcybiskupa Abla

17 kwietnia 2018
1 042 Wyświetleń

foto Dymitr Pochyluk

W Kościele prawosławnym w pierwszych dniach Paschy 8-10 kwietnia w Lublinie odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 60-lecia Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla.

W nocy paschalnej po zakończeniu Liturgii w lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego, ks. Andrzej Łoś – sekretarz diecezji, w imieniu duchownych oraz wiernych pozdrowił arcybiskupa Abla z okazji przypadających w tym dniu jego 60-tych urodzin. Z tej okazji od duchowieństwa miasta Lublin, został przekazany pastorał arcypasterski dostojnemu Jubilatowi.

Postanowieniem wiosennej sesji Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w poniedziałek Paschy (9 kwietnia) został ustanowiony dniem modlitwy dziękczynnej w intencji arcybiskupa Abla. Na tą okoliczność przybyli o niemalże wszyscy członkowie Świętego Soboru Biskupów PAKP. Świątecznej Liturgii w lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa, którem asystowało ośmioro hierarchów z całej Polski. Po zakończeniu Liturgii odbyła się dziękczynna paschalna modlitwa. Metropolita podarował Jubilatowi pamiątkową panagiję z wizerunkiem ikony Bogurodzicy oraz odznaczył najwyższym polskim odznaczeniem cerkiewnym w imieniu Soboru Biskupów PAKP Orderem św. Marii Magdaleny I stopnia. Głos zabrał również arcybiskup Stanisław Budzik metropolita lubelski z Kościoła rzymskokatolickiego. Wśród zebranych gości władz administracyjnych, samorządowych i uniwersyteckich zabrał głos wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek, który wręczył okolicznościowy medal wojewody lubelskiego wraz z dyplomem uznania oraz Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk. W imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej życzenia złożył jej dyrektor Ks. dr Grzegorz Giemza z Warszawy.

Trzeciego dnia Paschy (10 kwietnia) arcybiskup Abel przewodniczył Liturgii w cerkwi Niewiast Niosących Wonności na prawosławnym cmentarzu w Lublinie przy ul. Lipowej. Arcypasterzowi w nabożeństwie asystowało duchowieństwo miasta Lublin, na którym był obecny przewodniczący lubelskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Andrzej Gontarek z parafii polskokatolickiej. Był to dzień szczególnej modlitwy arcybiskupa, który zanosił swoją gorliwą modlitwę za wszystkich tych, bliskich, nauczycieli, przewodników duchowych, przyjaciół, którzy na przestrzeni całego jego życia obdarowywali go dobrem duchowym. Również w tym dniu wznoszono modlitwy za duszę śp. arcybiskupa Mirona oraz innych osób, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. W godzinach popołudniowych Jubilata pozdrowiły siostry z monasteru w Turkowicach. Uroczystości zakończył swoją bratnią wizytą biskup siemiatycki Warsonofiusz, który z racji swoich arcypasterskich obowiązków nie mógł być wcześniej.

ks. Andrzej Konachowicz

Zostaw komentarz