fbpx

Już można zwiedzać lubelski skansen bez wychodzenia z domu!

12 października 2020
961 Wyświetleń

Muzeum Wsi Lubelskiej zrealizowało pierwszy etap projektu pt. “TĘDY DROGA”, którym jest wirtualny spacer po 24 wnętrzach lubelskiego skansenu. Wśród wnętrz znajdują się także te niedostępne na co dzień. Dodatkowo wirtualny spacer to opowieść o 110 zabytkach i towarzysząca jej muzyka, a także widoki z lotu ptaka czy zbliżenia na najdrobniejsze elementy, dzięki doskonałej jakości zdjęciom.

Spacer umożliwia obejrzenie 5 obiektów, 9 ekspozycji i 24 wnętrz. Zwiedzając lubelski skansen w ten niecodzienny sposób poznamy miejsca ukazujące różnorodność życia przedwojennych mieszkańców lubelskich wsi i małych miasteczek. Zajrzeć można do wiatraka z Zygmuntowa, zagrody z Teodorówki, domu podcieniowego z Wojsławic, dworu z Żyrzyna oraz cerkwi z Tarnoszyna. Wirtualny spacer jest tym ciekawszy, że pokazuje przestrzenie, do których nie dociera na co dzień żaden turysta – jak alkierz w chałupie czy ostatnia kondygnacja młyna. Prezentacje ekspozycji uzupełnia opis, który zwiedzający mogą przeczytać, bądź odsłuchać – poszerzając swoją wiedzę o danym miejscu.

Wirtualny spacer przygotowany jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Dostępny jest również dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu dzięki nagraniom lektorskim i tłumaczeniom w Polskim Języku Migowym.

Wirtualny spacer jest efektem realizacji pierwszego etapu projektu „Tędy droga. Dostępność cyfrowa w Muzeum Wsi Lubelskiej”. Zadanie jest dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci” nadzorowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Spacer dostępny jest pod linkiem: https://3d.skansen.lublin.pl/

Foto: Archiwum Muzeum Wsi Lubelskiej

Zostaw komentarz