fbpx

KIA ProCeed – dobra kontynuacja

22 lipca 2019
1 533 Wyświetleń

tekst i foto Piotr Nowacki

Zbliża się weekend, udajemy się do największego lubelskiego dealera marki KIA firmy Technotop na spotkanie z nowym modelem. Pierwsze spojrzenie na czekającego na jazdę ProCeeda i od razu myśl – coś ta bryła przypomina… No tak, tył auta nasuwa skojarzenie z Porsche Panamera. Czyżby to wpływ projektantów KIA pod kierownictwem Petera Schreyera, tego samego, który dla koncernu Volkswagen tworzył takie modele, jak VW New Beetle i Audi TT? No cóż, globalizacja świata. Takie czasy.

Wersja przekazana nam do testów to GT z najmocniejszą jednostką dla tego modelu – 1,6T-GDI o mocy 204 KM. Jak przystało na GT, wszystkie elementy podkreślają sportowy charakter modelu. 18-calowe felgi, dwie chromowane końcówki układu wydechowego wkomponowane w dyfuzor, zaciski hamulców w kolorze czerwonym robią wrażenie. Ciekawe, co dalej? Wnętrze auta po zajęciu miejsca na sportowo wyprofilowanych fotelach, obszytych skórzano-zamszową tapicerką z emblematem GT, przyjemnie zaskakuje. Materiały dobrej jakości ładnie spasowane i sportowa kierownica z szarym znacznikiem centralnym dają poczucie solidności.

Odpalamy silnik i co słyszymy? To niemożliwe, aby jednostka o pojemności 1,6, nawet turbo, generowała takie dźwięki. Miód na uszy dla lubiących słyszeć silnik, ale jestem przekonany, że nieprzywiązujący do tego wagi też to docenią. Efekt tego dźwięku został wygenerowany w sposób elektroniczny dla podkreślenia sportowego charakteru. Ruszamy. Auto przyjemnie mruczy i bardzo chętnie zbiera się do jazdy. 204-konna jednostka i siedmiostopniowa automatyczna skrzynia biegów bardzo fajnie współpracują, dając dużo przyjemności z prowadzenia samochodu.

Sporą wygodą na trasie są też systemy automatycznego hamowania wspomagające kierownicę, które nie tylko działają w przypadku pojazdu poprzedzającego kierowane przez nas auto, ale również wykrywają pieszych i utrzymują pas ruchu. Wspomagają też asystenta jazdy, co jest bezcenne podczas jazdy po mieście w korku. 

Zobaczmy teraz wnętrze, które dedykowane jest rodzinie. Bo jest to auto typu kombi, choć ze wspomnianym zacięciem sportowym. W końcu gdy ojciec porozwozi dzieci oraz swą drugą połowę, może mieć jeszcze inne przyjemności. Tego dotyczył powyższy opis. A mówiąc poważnie, z tyłu mamy dużą przestrzeń dla pasażerów. Dzielona tylna kanapa w proporcjach 40-20-40 daje nam dużą możliwość konfigurowania tylnej części kabiny, której nie posiada większość konkurencji. Dodatkowo bagażnik o pojemności 594 l robi wrażenie i w tym przypadku zdecydowanie dominuje nad ową konkurencją. Zaletą jest też fakt, że bagażnik możemy otwierać bezdotykowo – bezcenne dla robiących zakupy.

Podsumowując kilkudniową przygodę z ProCeedem, marka KIA uzupełnia swoją ofertę o interesujący model auta, którego nie oferują inne koncerny.

 

TECHNOTOP

Kalinówka 43A

21-040 Lublin

Salon: 81 748 88 88

Serwis: 81 748 88 88

sprzedaz.technotop@kiamotors.pl

 

Zostaw komentarz