fbpx

Klaster Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa 

13 sierpnia 2018
1 790 Wyświetleń

tekst Filip Sawicki

foto Marek Podsiadło

Już kilkanaście przedsiębiorstw i instytucji należy do Klastra Wyżyny Motoryzacyjnej i Maszynowej, jaki został powołany wiosną tego roku. Przedsięwzięcie opiera się na współpracy trzech ośrodków miejskich: Lublina, Radomia i Starachowic. Celem działalności klastra jest współpraca w obszarze przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego, a tym samym powrót do przedwojennej tradycji gospodarczej w tym sektorze.

Silna niegdyś gospodarczo wschodnia część Polski opierała się m.in. na przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym. W Lublinie działały zakłady lotnicze, fabryka maszyn i narzędzi rolniczych, odlewnia żelaza i wiele innych. Podobnie było w Radomiu i Starachowicach, gdzie rozbudowano fabryki broni. Duża część inwestycji w tym okresie odbywała się w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, który był jednym z największych przedsięwzięć ekonomicznych II RP. Z kolei efektem powołania klastra ma być współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami, instytucjami naukowymi i otoczenia biznesu z uwzględnieniem wykorzystania innowacyjności w zarządzaniu i nowych technologiach. Stąd zaproszenie do współpracy takich podmiotów, jak m.in. Sipma, URSUS, Politechnika Lubelska, WSEI, ABM, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny. Obszarem współdziałania będzie przemysł, a celem rozwój branży maszynowej i motoryzacyjnej. – Stworzenie wspólnej platformy działania pozwoli członkom klastra na efekt synergii płynący z połączenia sił m.in. dzięki wykorzystaniu potencjału wyższych uczelni współtworzących naszą inicjatywę. Dodatkowo, poszczególne firmy przemysłowe borykają się z bardzo podobnymi problemami, dla których możemy wspólnie poszukać rozwiązań. Myślę tu przede wszystkim o optymalizacji procesów produkcji czy też obniżeniu kosztów poprzez wspólne zamówienia. Dużym wyzwaniem we wszystkich miastach wspierających budowę inicjatywy jest tworzenie wizerunku pracy w przemyśle jako atrakcyjnej ścieżki kariery, co w konsekwencji powinno wpłynąć między innymi na wielkość naborów w zakresie kształcenia technicznego – podkreśla Robert Bronisz, dyrektor fabryki niemieckiej spółki ABM Greiffenberger, która działa na terenie lubelskiej strefy ekonomicznej, a który jest jednocześnie szefem Fundacji Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa, nadzorującej działalność klastra.

Docelowo misją wspólnego przedsięwzięcia jest stworzenie sieci współpracy oraz budowa trwałych powiązań pomiędzy uczestnikami klastra, integracja przedsiębiorstw działających w branży motoryzacyjnej, maszynowej i środowiskach badawczo-rozwojowych, stymulowanie rozwoju nowych technologii oraz rozwój zaplecza analityczno-badawczego, podnoszenie poziomu konkurencyjności uczestników klastra i wspieranie ich aktywności na rynkach międzynarodowych, działalność edukacyjno-szkoleniowa, a także realizacja regionalnych, krajowych i międzynarodowych projektów, mających na celu rozwój i zwiększenie innowacyjności.

 

Zostaw komentarz