fbpx

Kolejna odsłona miejskiego programu „Jedz z Głową”

25 września 2020
579 Wyświetleń

Od października rusza drugi etap badań przesiewowych w ramach miejskiego programu profilaktyki zdrowotnej „Jedz z Głową”, którego realizatorem jest Fundacja Medicover. Celem jesiennej tury badań jest poznanie stanu zdrowia uczniów z klas 1, 2 i 3 szkół podstawowych. Badania są kontynuacją programu walki m.in. z cukrzycą i otyłością przerwanego w marcu 2020 roku przez pandemię.

– Jesteśmy w obowiązku sprawdzić zdrowie najmłodszych mieszkańców naszego miasta, dlatego gorąco zachęcam rodziców uczniów klas I, II i III do wyrażenia zgody na udział ich dzieci w badaniach programu „Jedz z głową”. Jest to także bardzo dobra okazja do porozmawiania zarówno z dzieckiem, jak i całą rodziną oraz dietetykiem na temat konsekwencji otyłości, cukrzycy, zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia. Lublin zawsze stawiał na zdrowie i jestem przekonana, że nasz program pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom utrzymać dobre samopoczucie i wysoką jakość życia – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Celem lubelskiego programu zdrowotnego jest zwiększenie świadomości dzieci i ich rodziców w zakresie zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia. Jednym z jego elementów są badania przesiewowe pozwalające na sprawdzenie, czy parametry zdrowia dziecka takie jak BMI czy skład ciała są prawidłowe. Badania dają też możliwość sprawdzenia jak zmienił się stan zdrowia najmłodszych uczniów od marca 2020 roku, czyli od wybuchu epidemii COVID-19. Badania są proste i trwają około 10 minut.

– Jak wynika z dotychczasowych badań Fundacji Medicover, stan zdrowia sporej grupy dzieci w Lublinie jest niezadowalający. Opublikowane w 2020 roku, a opracowane na podstawie analizy 1554 uczniów klas III szkół podstawowych badania wskazują, że 25,1% dzieci ma nadwagę lub otyłość, a 46,5% uczniów ma niedostateczną wydolność fizyczną. Dodatkowo, czas związany z przymusowym pozostawaniem w domach, był dla dzieci trudny i nie pozostał bez konsekwencji dla masy ich ciała i wydolności fizycznej – mówi Agnieszka Skowrońska, Koordynator Projektów Fundacji Medicover.

Program, realizowany w Lublinie od 2012 roku, ze względu na wybuch epidemii COVID-19 w 2020 roku przeszedł transformację. Włączono do niego możliwość spotkań w formie zdalnej. W wakacje prowadzone były „Treningi z głową” z mistrzami sportu, które oglądało ponad półtora tysiąca widzów. Jesienią Fundacja Medicover planuje dla uczniów i rodziców webinaria z udziałem profesjonalnych dietetyków. Na spotkaniach tych będzie można nie tylko przypomnieć sobie zasady zdrowego żywienia, ale także zadać szczegółowe pytania na temat konkretnej diety. Na początku października Fundacja Medicover zamierza przekazać do szkół kalendarz zawierający prace plastyczne zgłoszone w tym roku do konkursu plastycznego w formie online.

Źródło: Lublin.eu

Foto Providence Doucet na Unsplash

Zostaw komentarz