fbpx

Koncepcja muzeum kresów w Lublinie

1 lipca 2019
1 079 Wyświetleń

Znamy wstępną koncepcję Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, które powstanie w pałacu Lubomirskich w Lublinie (dziś Wydział Politologii UMCS). W spotkaniu, w którym uczestniczyli m.in. Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, europosłanka Elżbieta Kruk, Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego oraz dr Leon Popek z Instytutu Pamięci Narodowej i prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie, zostały zaprezentowane szczegóły dotyczące stworzenia sześciu bloków chronologicznych opowiadających o niemal tysiącletniej historii i kulturze Kresów Rzeczypospolitej począwszy od czasów piastowskich do okresu II wojny światowej. Muzeum będzie miało charakter przede wszystkim edukacyjny. Będzie to również pierwsza tego typu placówka muzealna w Polsce. 

Remont rozpocznie się jesienią 2020 r. Dotychczasowe zamknięte na potrzeby sal wykładowych pomieszczenia zostaną otwarte na potrzeby nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej będzie oddziałem Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Ze względu na charakter i skalę przedsięwzięcia przy organizowaniu muzeum zostaną uwzględnione indywidualne sugestie. Propozycje i opinie można przesyłać na adres: konsultacje@muzeumlubelskie(dot)pl.

Historia usytuowanego przy placu Litewskim pałacu Lubomirskich sięga XVI wieku, przy czym wygląd obecny zawdzięcza przebudowie z 1829 r. według projektu Henryka Marconiego. W 1918 r. miał tu swoją siedzibę Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej. Po zakończeniu wojny w 1945 r. pałac został przekazany na potrzeby nowopowstającego uniwersytetu. Pod koniec 2017 r. budynek został odkupiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego za blisko 11 milionów złotych.

foto Viktoriia Berezniak

 

Zostaw komentarz