fbpx

Kranówka na zdrowie

24 stycznia 2020
1 065 Views
Urząd Miasta Lublin, prowadząc działania na rzecz ograniczenia zużycia plastikowych opakowań oraz wykorzystania zasobów wodnych, zaczyna od siebie. Od najbliższej sesji Rady Miasta, woda w butelkach plastikowych zostanie zastąpiona wodą pochodzącą z dystrybutorów podłączonych do miejskiego wodociągu.
Od stycznia, podczas oficjalnych spotkań czy konferencji prasowych woda dla gości dostępna jest w specjalnych szklanych karafkach z logo „Lubelska kranówka”, a zamiast plastikowych kubków używane są szklanki. Do dyspozycji interesantów oraz pracowników Urzędu jest 63 dystrybutorów bezbutlowych, które pobierają wodę z miejskiej sieci wodociągowej oraz 42 dystrybutory butlowe. Woda w takiej formie znajduje się m.in. w Biurach Obsługi Mieszkańców, Wydziale Komunikacji, Wydziale Spraw Administracyjnych oraz w Ratuszu. Do dystrybutorów dołączane są kubki papierowe. Woda w butelkach szklanych kupowana jest tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Miasto zachęca mieszkańców do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych (wprowadzenie programu „Złap deszczówkę”) oraz promuje picie wody z kranu, której jakość w Lublinie jest oceniana jako jedna z najlepszych w kraju. Lubelską wodę wyróżnia wysoka twardość, ale jednocześnie dość duże zmineralizowanie oraz bardzo dobre cechy jakościowe – doskonała przezroczystość, bezbarwność, bezzapachowość, mała utlenialność. Długi czas krążenia wody w złożu, sięgający średnio 30 lat, gwarantuje jej wysokie oczyszczenie. Więcej o lubelskiej wodzie można dowiedzieć się z prowadzonych przez MPWiK akcji informacyjno-edukacyjnych oraz warsztatów.
Za działania na rzecz zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, Lublin został nagrodzony w ostatniej edycji konkursu Eco Miasto organizowanego przez Ambasadę Francji w Polscew kategorii „Gospodarka wodna”, jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców.Jury zwróciło uwagę na podejmowane przez Miasto Lublin działania na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, w tym za zachęcanie do picia „kranówki”, do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych oraz do podłączania się do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.
foto UM Lublin

Leave A Comment