fbpx
WAŻNE
Dziewczyny, które uciekły przed wojną (21 marca, 2023 8:32 am)
Zerknę do kalendarza… (16 marca, 2023 11:36 am)
Marzec w Domu Kuncewiczów (13 marca, 2023 12:04 pm)
Teatr Stary z nowym repertuarem (9 marca, 2023 8:05 pm)

Kranówka na zdrowie

24 stycznia 2020
907 Wyświetleń
Urząd Miasta Lublin, prowadząc działania na rzecz ograniczenia zużycia plastikowych opakowań oraz wykorzystania zasobów wodnych, zaczyna od siebie. Od najbliższej sesji Rady Miasta, woda w butelkach plastikowych zostanie zastąpiona wodą pochodzącą z dystrybutorów podłączonych do miejskiego wodociągu.
Od stycznia, podczas oficjalnych spotkań czy konferencji prasowych woda dla gości dostępna jest w specjalnych szklanych karafkach z logo „Lubelska kranówka”, a zamiast plastikowych kubków używane są szklanki. Do dyspozycji interesantów oraz pracowników Urzędu jest 63 dystrybutorów bezbutlowych, które pobierają wodę z miejskiej sieci wodociągowej oraz 42 dystrybutory butlowe. Woda w takiej formie znajduje się m.in. w Biurach Obsługi Mieszkańców, Wydziale Komunikacji, Wydziale Spraw Administracyjnych oraz w Ratuszu. Do dystrybutorów dołączane są kubki papierowe. Woda w butelkach szklanych kupowana jest tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Miasto zachęca mieszkańców do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych (wprowadzenie programu „Złap deszczówkę”) oraz promuje picie wody z kranu, której jakość w Lublinie jest oceniana jako jedna z najlepszych w kraju. Lubelską wodę wyróżnia wysoka twardość, ale jednocześnie dość duże zmineralizowanie oraz bardzo dobre cechy jakościowe – doskonała przezroczystość, bezbarwność, bezzapachowość, mała utlenialność. Długi czas krążenia wody w złożu, sięgający średnio 30 lat, gwarantuje jej wysokie oczyszczenie. Więcej o lubelskiej wodzie można dowiedzieć się z prowadzonych przez MPWiK akcji informacyjno-edukacyjnych oraz warsztatów.
Za działania na rzecz zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, Lublin został nagrodzony w ostatniej edycji konkursu Eco Miasto organizowanego przez Ambasadę Francji w Polscew kategorii „Gospodarka wodna”, jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców.Jury zwróciło uwagę na podejmowane przez Miasto Lublin działania na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, w tym za zachęcanie do picia „kranówki”, do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych oraz do podłączania się do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.
foto UM Lublin

Zostaw komentarz