fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Kroszonki, oklejanki, batikowe pisanki – czyli Wielkanocna Wystawa w VIVO! Lublin

5 kwietnia 2022
635 Wyświetleń

Jak powstają ozdabiane jaja wielkanocne na Lubelszczyźnie, Podlasiu i w tradycji łemkowskiej? Czym są kurpiowskie oklejanki oraz opolskie kroszonki? Będziemy mieli okazję przekonać się o tym na Wielkanocnej Wystawie w VIVO!, a do tego bliżej poznać świąteczne tradycje Lubelszczyzny. Ekspozycja będzie czynna w dniach 5-20 kwietnia.

Już niebawem w VIVO! Lublin zapanuje wyjątkowy, świąteczny klimat. Wszystko za sprawą powstałej w ramach Jarmarku Jagiellońskiego Wystawy Wielkanocnej, ukazującej jak tworzy się ozdabiane woskiem jaja wielkanocne. Są one wieloletnią tradycją na Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz w kulturze łemkowskiej. Odwiedzający centrum handlowe, w dniach 5-20 kwietnia, będą mieli okazję poznać bliżej sylwetki pięciu twórców ludowych, którzy są prawdziwymi mistrzami dziedziny pisankarstwa.

Dodatkowo, w trakcie wystawy będą wyświetlane filmy ze spotkań z rzemieślnikami, którzy opowiedzą o swoim zamiłowaniu do tradycji i rękodzieła, a także pokażą krok po kroku, jak wykonać pisanki samemu. Dowiemy się, czym są kurpiowskie oklejanki, a czym opolskie kroszonki.

Na wystawie nie zabraknie tradycyjnych lubelskich pisanek zdobionych techniką batikową, których – przez swój rozmiar- nie będzie można przeoczyć.

– Święta Wielkanocne od razu przywodzą nam na myśl koszyczki pełne przepięknych, barwnych pisanek. Wraz z Warsztatami Kultury przygotowaliśmy wyjątkową wystawę, na której zobaczymy, jak dawniej ozdabiało się wydmuszki w naszym regionie. Poznamy też dokładny proces malowania techniką batikową, będącą prawdziwą tradycją na Lubelszczyźnie. Mamy nadzieję, że wielkanocna ekspozycja i wyjątkowe, własnoręczne dekoracje umilą ten świąteczny czas naszym klientom

– mówi Katarzyna Wojciechowska-Wójcik, Dyrektor VIVO! Lublin.

Wystawa Wielkanocna znajduje się na Placu Eventowym VIVO! (poziom 0) i będzie dostępna od 5 do 20 kwietnia

/artykuł zewnętrzny/

Zostaw komentarz