fbpx

Kroszonki, oklejanki, batikowe pisanki – czyli Wielkanocna Wystawa w VIVO! Lublin

5 kwietnia 2022
721 Wyświetleń

Jak powstają ozdabiane jaja wielkanocne na Lubelszczyźnie, Podlasiu i w tradycji łemkowskiej? Czym są kurpiowskie oklejanki oraz opolskie kroszonki? Będziemy mieli okazję przekonać się o tym na Wielkanocnej Wystawie w VIVO!, a do tego bliżej poznać świąteczne tradycje Lubelszczyzny. Ekspozycja będzie czynna w dniach 5-20 kwietnia.

Już niebawem w VIVO! Lublin zapanuje wyjątkowy, świąteczny klimat. Wszystko za sprawą powstałej w ramach Jarmarku Jagiellońskiego Wystawy Wielkanocnej, ukazującej jak tworzy się ozdabiane woskiem jaja wielkanocne. Są one wieloletnią tradycją na Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz w kulturze łemkowskiej. Odwiedzający centrum handlowe, w dniach 5-20 kwietnia, będą mieli okazję poznać bliżej sylwetki pięciu twórców ludowych, którzy są prawdziwymi mistrzami dziedziny pisankarstwa.

Dodatkowo, w trakcie wystawy będą wyświetlane filmy ze spotkań z rzemieślnikami, którzy opowiedzą o swoim zamiłowaniu do tradycji i rękodzieła, a także pokażą krok po kroku, jak wykonać pisanki samemu. Dowiemy się, czym są kurpiowskie oklejanki, a czym opolskie kroszonki.

Na wystawie nie zabraknie tradycyjnych lubelskich pisanek zdobionych techniką batikową, których – przez swój rozmiar- nie będzie można przeoczyć.

– Święta Wielkanocne od razu przywodzą nam na myśl koszyczki pełne przepięknych, barwnych pisanek. Wraz z Warsztatami Kultury przygotowaliśmy wyjątkową wystawę, na której zobaczymy, jak dawniej ozdabiało się wydmuszki w naszym regionie. Poznamy też dokładny proces malowania techniką batikową, będącą prawdziwą tradycją na Lubelszczyźnie. Mamy nadzieję, że wielkanocna ekspozycja i wyjątkowe, własnoręczne dekoracje umilą ten świąteczny czas naszym klientom

– mówi Katarzyna Wojciechowska-Wójcik, Dyrektor VIVO! Lublin.

Wystawa Wielkanocna znajduje się na Placu Eventowym VIVO! (poziom 0) i będzie dostępna od 5 do 20 kwietnia

/artykuł zewnętrzny/

Zostaw komentarz