fbpx

Kuncewiczówka w marcu: malarstwo, fotografia, spacery, wspomnienia

25 lutego 2022
590 Wyświetleń

W tym roku Dom Kuncewiczów będzie przestrzenią różnorodnych działań artystycznych. Próbę wpisania własnej sztuki w przestrzeń ekspozycji podjęli malarze Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Jako pierwsza swoje obrazy zaprezentuje Magdalena Brennenstuhl.

  • „Z wizytą” – wystawa malarstwa Magdaleny Brennestuhl

Artystka pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego. Wychowała się w Bełchatowie, małym górniczym miasteczku. Studiowała w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym oraz na wydziale artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Artura Popka obroniła w 2007 roku. Obecnie pracuje jako grafik komputerowy, zajmuje się malarstwem, ilustracją oraz wzornictwem tekstyliów. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wernisaż odbędzie się 5 marca o godz. 12.00, a ekspozycja będzie czynna do 30 kwietnia br.

  • Uroda rzeczy zwykłych – wystawa fotografii Iwony Nabzdyk

Dom Kuncewiczów i Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki połączy fotografia. Autor eksponowanych zdjęć jest ten sam, a prezentowane w obydwu miejscach wystawy stanowią rodzaj dialogu artystycznego z podejmowanym tematem. Artystka pochodzi z Radomia. Najpierw fotografowała niejako z obowiązku, dokumentując wydarzenia z życia szkoły, w której uczyła. Szybko fotografowanie stało się jej pasją i odskocznią od codzienności. Fotografowała, to co w danym miejscu i czasie ją zatrzymało na dłużej. Były to zdjęcia pejzaży, zajęć sportowych, portrety podopiecznych schroniska dla bezdomnych zwierząt, ale przede wszystkim martwa natura. W tej ostatniej kategorii osiągnęła największe sukcesy – wśród nich wyróżnienie w Sony World Photography Awards 2018 oraz zdobycie tytułu najlepszego autora w kategorii fotografii martwej natury w rozegranym w Kanadzie 127th Toronto International Salon of Photography w 2020 roku. Wernisaż odbędzie się 5 marca o godz. 12.15, a ekspozycja będzie prezentowana w Recepcji Domu Kuncewiczów do 31 marca.

  • Wiosenne warsztaty fotograficzne w Domu Kuncewiczów

W pierwszy marcowy weekend gościem Domu Kuncewiczów i Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki będzie fotografka, Iwona Nabzdyk. Artystka zgodziła się poprowadzić warsztaty fotografowania martwej natury we wnętrzach willi Pod Wiewiórką. Warsztaty odbędą się 5 marca w godzinach 9.30 – 11.45. Z uwagi na specyfikę miejsca, ilość uczestników jest ograniczona (10 os.). O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt mailowy: kuncewiczowa@mnkd.pl W zgłoszeniu należypodać imię oraz telefon kontaktowy. Osoby, które zakwalifikują się jako pierwsze – zostaną powiadomione o tym drogą mailową.

  • Dzień Kobiet w Domu Kuncewiczów

Z okazji Święta Kobiet, 8 marca (wtorek) zapraszamy wszystkie panie do zwiedzania wnętrz naszego Domu za 1 zł. A o godz. 12.00 wszystkim chętnym opowiemy historię wyjątkowych kobiet, których losy zostały wpisane w kazimierski dom państwa Kuncewiczów. To nie tylko utalentowana właścicielka tego niezwykłego Domu, ale także jej przyjaciółki – malarki.

  • Rocznica śmierci Jerzego Kuncewicza

Z okazji 38. Rocznicy śmierci Jerzego Kuncewicza odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wnętrzach willi Pod Wiewiórką ( ze specjalnym uwzględnieniem faktów i anegdot z życiorysu Pana Jerzego) w poniedziałek, 14 marca o godz. 12.00.

  • Na spacer szlakiem „Dwóch księżyców”

Organizatorzy namawiają do aktywnego poznawania literatury i Kazimierza Dolnego trasą „Dwóch księżycach”. Trasę wypraw wyznacza twórczość Marii Kuncewiczowej. W trakcie wędrówki można poznać zarówno fakty, jak i anegdoty dotyczące pisarki i jej znajomych, spędzających beztroskie wakacje w Kazimierzu Dolnym. Przywołamy tu zarówno artystów z kazimierskiej kolonii, jak również mieszkańców, sportretowanych przez Kuncewiczową w cyklu opowiadań „Dwa księżyce”. Spacery zaplanowano w piątki (4, 11, 18, 25) marca o godz. 11.00. Zbiórka na tarasie Domu Kuncewiczów (ul. Małachowskiego 19).

foto Dom Kuncewiczów – oddział Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Zostaw komentarz