fbpx

Łąki kwietne i słoneczniki znów zakwitną w Lublinie

23 marca 2021
655 Wyświetleń

Polubione przez mieszkańców łąki kwietne i słoneczniki zakwitną w Lublinie również i w tym roku. Miasto ogłosiło postępowanie przetargowe na wykonanie oraz pielęgnację łąk i łanów słoneczników na powierzchni ponad 11 tys. m².

Mieszkańcy Lublina pokochali łąki kwietne. Pierwsza łąka kwietna, która powstała z projektu Zielonego Budżetu miała być tylko próbą wprowadzenia nowej formy zieleni w mieście. Pomysł został przyjęty bardzo ciepło przez mieszkańców, dlatego łąki kwietne siejemy w Lublinie już od pięciu lat. Również po ubiegłorocznym sukcesie łanów słoneczników, rośliny zasadzimy ponownie, ale w innej lokalizacji. Pamiętajmy, że łąki w mieście, oprócz aspektu wizualnego, mają ogromną wartość biologiczną, m.in. wywierają pozytywny wpływ na mikroklimat – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.

Łąki kwietne pojawią się na terenach: 

  • w pasie dzielącym ul. Nałęczowskiej 517 m² 
  • w pasie dzielącym ul. Głębokiej 2520 m²  * przy Zalewie Zemborzyckim 1456 m² 
  • w wąwozie „Rury” 1134 m² 
  • przy ul. Wincentego Witosa 442 m² 
  • na rondzie Mokrskiego 660 m² 
  • na Pętli przy ul. Doświadczalnej 618 m ² 
  • przy ul. Graffa 473 m²W tym roku słoneczniki (3306 m²) z dodatkiem łąki kwietnej zakwitną przy ul. Zelwerowicza.

To projekt z VII edycji Budżetu Obywatelskiego „Kwiaty dla Zelwerowicza”. Do wysiewu zostanie wybrana karłowa odmiana słonecznika ozdobnego (do 60 cm wysokości), odporna na suszę, niepokładająca się i o długim okresie kwitnienia. Do wysiewu łąk kwietnych zastosowana zostanie mieszanka nasion roślin łąkowych zapewniających kwitnienie cały sezon, bez domieszki traw. Będą to m.in. maki, kosmosy, len wielkokwiatowy, smagliczka nadmorska, maczek kalifornijski, floksy, farbowniki, nagietki, cynie i nasturcje.

Łąki pozostaną w Lublinie do końca października. Więcej o ich zaletach na stronieLublin.eu https://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/aktualnosci/zalety-lak-kwietnych-wysiewanych-i-naturalnych,314,1945,1.html

Źródło: Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin

Zostaw komentarz