fbpx
WAŻNE
Tabliczki NO SMOG na miejskich budynkach (Wrzesień 22, 2020 12:27 pm)
Najście na zamek (Wrzesień 22, 2020 10:01 am)
25. Konfrontacje Teatralne: Mistrz i Małgorzata (Wrzesień 21, 2020 12:05 pm)
Warsztaty pszczelarskie dla seniorów (Wrzesień 21, 2020 11:48 am)

Ławka, która leczy

19 sierpnia 2020
150 Wyświetleń

W centrum Tomaszowa Lubelskiego stoi ławeczka w kształcie leżanki lekarskiej, na której siedzi doktor Janusz Pater (1891-1963).

Rzeźba została odsłonięta w 2014 roku, a jej autorem jest poznański artysta Robert Sobociński. Janusz Pater był znanym w Tomaszowie Lubelskim lekarzem, regionalistą i społecznikiem. Pochodził z Lwowa, gdzie ukończył wydział lekarski. Jego kariera miała dynamiczny przebieg – był ordynatorem oddziałów chirurgiczno – ortopedycznego i zakaźnego. Jednocześnie był asystentem Zakładu Anatomii Patologicznej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Lwowskiego. W  1927 roku przeprowadził się do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie został dyrektorem szpitala miejskiego. To za jego kadencji szpital przekształcił się w nowoczesną placówkę z łóżkami dla kilkuset pacjentów. Szpitalem kierował do 1963 roku. Odszedł z pracy dwa tygodnie przed śmiercią. Doktor Pater zostawił po sobie nie tylko dokonania w dziedzinie szpitalnictwa, ale również bogatą spuściznę w dziedzinie regionalistyki, oprócz bogatych zbiorów również publikacje ( „Szkice z przeszłości miasta kresowego” oraz  „Tomaszowskie za okupacji”). W Głównej Bibliotece Lekarskiej w Warszawie znajduje się jego dorobek malarski – głównie roztoczańskie pejzaże.

Mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego ciągle pamiętają o legendarnym doktorze przypisując jego rzeźbie cudowne właściwości. Podobno każdy kto czuje się chory a usiądzie na ławeczce – leżance od razu lepiej się miewa.

Zostaw komentarz