fbpx
WAŻNE
Dziewczyny, które uciekły przed wojną (21 marca, 2023 8:32 am)
Zerknę do kalendarza… (16 marca, 2023 11:36 am)
Marzec w Domu Kuncewiczów (13 marca, 2023 12:04 pm)
Teatr Stary z nowym repertuarem (9 marca, 2023 8:05 pm)

Ławka, która leczy

19 sierpnia 2020
619 Wyświetleń

W centrum Tomaszowa Lubelskiego stoi ławeczka w kształcie leżanki lekarskiej, na której siedzi doktor Janusz Pater (1891-1963).

Rzeźba została odsłonięta w 2014 roku, a jej autorem jest poznański artysta Robert Sobociński. Janusz Pater był znanym w Tomaszowie Lubelskim lekarzem, regionalistą i społecznikiem. Pochodził z Lwowa, gdzie ukończył wydział lekarski. Jego kariera miała dynamiczny przebieg – był ordynatorem oddziałów chirurgiczno – ortopedycznego i zakaźnego. Jednocześnie był asystentem Zakładu Anatomii Patologicznej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Lwowskiego. W  1927 roku przeprowadził się do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie został dyrektorem szpitala miejskiego. To za jego kadencji szpital przekształcił się w nowoczesną placówkę z łóżkami dla kilkuset pacjentów. Szpitalem kierował do 1963 roku. Odszedł z pracy dwa tygodnie przed śmiercią. Doktor Pater zostawił po sobie nie tylko dokonania w dziedzinie szpitalnictwa, ale również bogatą spuściznę w dziedzinie regionalistyki, oprócz bogatych zbiorów również publikacje ( „Szkice z przeszłości miasta kresowego” oraz  „Tomaszowskie za okupacji”). W Głównej Bibliotece Lekarskiej w Warszawie znajduje się jego dorobek malarski – głównie roztoczańskie pejzaże.

Mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego ciągle pamiętają o legendarnym doktorze przypisując jego rzeźbie cudowne właściwości. Podobno każdy kto czuje się chory a usiądzie na ławeczce – leżance od razu lepiej się miewa.

Zostaw komentarz