fbpx

Lipowa 4a

18 lutego 2015
Komentarze wyłączone
1 495 Wyświetleń

IMG_4488Nowoczesny, przeszklony biurowiec w centrum Lublina. W środku 560 m2 kreatywnie zaaranżowanej powierzchni, czekającej na osoby myślące o założeniu firmy w branży nowych technologii albo po prostu szukających biura do wynajęcia. A może masz start-up, ale brakuje ci bodźców do jego rozwoju? Od grudnia 2014 roku na biznesowej mapie Lublina istnieje miejsce dla Ciebie. Otwarto Business Link Lublin, jeden z dziesięciu w Polsce akceleratorów rozwoju biznesu.

Sieć Business Link istnieje już w 10 miastach Polski, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Poznaniu czy w Katowicach. Założycielem sieci jest Dariusz Żuk – współtwórca Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, stojący na czele organizacji Polska Przedsiębiorcza. To miejsce, gdzie pasja łączy się z biznesem; gdzie spotykają się najwięksi przedsiębiorcy, osoby zaangażowane w innowacyjne projekty i przedsiębiorcy z wizją, którzy chcą ją przekuć w sukces. Celem jest udostępnienie narzędzi umożliwiających rozwój i globalne działanie. Krótko mówiąc, to miejsce, gdzie możesz pracować wśród wielu kreatywnych osób, a sąsiad obok może stać się twoim nowym klientem lub przyszłym wspólnikiem. Albo w trakcie przerwy na kawę podrzuci ci pomysł, który znacząco usprawni twoje działanie.

IMG_4475Dla zainteresowanych są dwa piętra, w ramach których istnieje możliwość wynajęcia laboratoriów: wiedzy, multimedialnego, IT, sali konferencyjnej oraz klubu przedsiębiorcy. Do dyspozycji są sale zaaranżowane w stylu Google, jednego z najbardziej znanych start-upów świata, otwarta przestrzeń biurowa czy osobne strefy do cichej pracy. Można korzystać ze sprzętu biurowego, szybkiego Internetu i kącika kuchennego z darmową kawą i herbatą. Miejsce jest otwarte cały rok przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Jak dołączyć do tej społeczności? Po rozmowie z managerem i chęciach obu stron do podjęcia współpracy wystarczy wykupić pakiet abonamentowy za 500 zł netto za osobę miesięcznie. Za tę cenę zyskuje się wirtualny adres, powierzchnie biurowe, usługi recepcyjne, ciekawe szkolenia czy co-working bez limitu. A ponadto dostęp do wszystkich filii instytucji w innych miastach. Raz w tygodniu będą się odbywały tzw. środy networkingowe, gdzie będzie zamówione jedzenie, a właściciele firm będą mogli nawiązywać kontakty i poznać się w mniej oficjalnej atmosferze. Zaplanowane są także półroczne cykle szkoleniowe, podczas których można zdobyć wiedzę na temat tego, jak prowadzić biznes.

Nowe możliwości biznesu

IMG_4465Z jednej strony branża nowych technologii przeżywa swój rozkwit. Wraz z powszechną informatyzacją, czerpaniem wzorców ze świata i implantowaniem nowych pomysłów na rodziny rynek ‒ przybywa firm zajmujących się takimi dziedzinami jak IT, biotechnologia, telekomunikacja, informatyka, robotyka czy inżynieria. Z drugiej strony start-upy, czyli przedsiębiorstwa z tych branż, które szukają jeszcze swojego modelu biznesowego, z reguły o krótkiej historii i w fazie rozwoju, potrzebują wsparcia na początku działalności. I w to zapotrzebowanie wpasowuje się organizacja Business Link. O co tak naprawdę chodzi? Anna Prończuk, manager oddziału lubelskiego, wyjaśnia. – Tutaj spotykają się przedsiębiorcy, by się rozwijać. Jest to miejsce, gdzie firma będzie mogła przejść z poziomu lokalnego na krajowy, a potem na jeszcze wyższy, międzynarodowy. Naszym zadaniem jest jej to umożliwić poprzez oferowanie wsparcia w trzech dziedzinach – przestrzeni co-workingowej, networkingu oraz wiedzy i szkoleń. Nasza rola to przyciągać działania i kojarzyć je między sobą. Tworzymy swego rodzaju ekosystem, którzy umożliwia łączenie między sobą potencjału osób wynajmujących u nas biuro oraz korzystanie z doświadczenia i wiedzy praktyków, przeprowadzających warsztaty i szkolenia z szeroko pojętej tematyki prowadzenia biznesu. Na razie są to najlepsi trenerzy z rynku lokalnego, ale w planach są już długoletni przedsiębiorcy i osoby z Warszawy.

IMG_4457Otwarciu w Lublinie towarzyszył konkurs „Ready To Go” na najlepszy start-up. Możliwość wyjazdu do Doliny Krzemowej w Stanach Zjednoczonych, siedziby takich firm jak Apple, eBay czy Facebook, wygrał Kacper Gazda i jego firma Milo Solutions za genialny w swojej prostocie pomysł wprowadzenia interaktywnego menu do restauracji. Pomysł na razie został wdrożony w lokalu „Magia” na lubelskim Starym Mieście. – Takie konkursy będą się odbywały cyklicznie – 2–3 razy do roku. Kierunkami do wyboru są Szanghaj, Londyn i Dolina Krzemowa. Ten wyjazd służy głównie temu, by nawiązać kontakty, uczestniczyć w konferencjach czy podpatrzyć rozwiązania technologiczne. Kacper z kilkoma firmami z całej Polski wyjedzie już na przełomie lutego i marca. Będą to całkowicie opłacone dwa tygodnie pełne niespotykanych możliwości rozwoju. Anna Prończuk dodaje, że tym bardziej warto działać w Business Link, bo polską myślą technologiczną są zainteresowani zachodni inwestorzy. – Jeśli ktoś z Lublina startuje w konkursie ogólnopolskim, to problemem może być wybicie się, bo ilość miejsc jest ograniczona, a chętnych wielu. Business Link daje tę możliwość, że z każdego ośrodka ktoś ma szansę wyjechać, tym bardziej że europejscy inwestorzy, np. z Londynu, doceniają potencjał naszego rynku.

Najbardziej znane biznesy wywodzące się ze środowiska Business Link to choćby Brand24 – narzędzie monitoringu Internetu i mediów społecznościowych, przydatne każdemu, kto prowadzi działalność w Internecie, bloga albo fanpage marki. Natomiast Qponów, najpopularniejszej aplikacji pozwalającej kupować produkty ze zniżkami, nie trzeba przedstawiać posiadaczom smartfonów czy innych mobilnych urządzeń. Oba te przedsięwzięcia czerpały wzorce ze Stanów Zjednoczonych, gdzie trafiły w ramach programu „Ready To Go”. Właściciel Brand24 miał w planach wyjazd do USA, jednak dzięki akcji mógł to zrobić w krótszym czasie i mniejszym nakładem kosztów. W efekcie pozwoliło to jego firmie rozwinąć się o wiele szybciej.

Akcelerator przedsiębiorczości

IMG_4408W budynku przy ulicy Lipowej 4 jest miejsce do pracy dla stu osób, nie tylko freelancerów, ale również firm, które już zatrudniają pracowników. Gdyby jednak ktoś potrzebował przeprowadzić rekrutację, są do tego przeznaczone specjalne sale. Kto najczęściej decyduje się wynajmować biura i korzystać ze wsparcia? – Jeżeli o to chodzi, to 50% to firmy z branży IT i start-upy, 30% to tzw. branże miękkie, jak konsulting czy doradztwo, a pozostałe 20% to totalna mieszanka. W tym momencie ze wsparcia Business Link Lublin korzysta już 6 firm, mam jednak nadzieję, że z końcem stycznia dojdziemy do 10.Na razie jest przewaga mężczyzn, ale zapraszamy i panie, bo jest to świetna szansa na wypromowanie kobiecych biznesów – zachęca Anna Prończuk.

Jedną z pierwszych osób, które zdecydowały się wynająć tam biuro, jest Przemysław Kopyto, rozwijający SalomonGroup, zajmujący się rozwojem biotechnologii w obszarze koncepcji medycznych onkologii i psychologii oraz komercjalizacją badań naukowych. Uważa, że to fajne miejsce w dobrej lokalizacji i funkcjonujące na ciekawych zasadach. Ponadto, jego zdaniem, w województwie lubelskim są lepsze warunki do finansowania tego typu badań niż w innych regionach.

Powstanie centrum przy Lipowej w Lublinie nie powinno dziwić, bo idea akceleratorów biznesu wpisuje się w koncepcję rozwoju nowych technologii na Lubelszczyźnie. Od 2005 roku istnieje w Lublinie Park Naukowo- Technologiczny, będący miejscem spotkań dla przedsiębiorców i naukowców akademickich, którzy mają możliwość wspólnie pracować nad innowacyjnymi technologiami. Powstał z inicjatywy Samorządu Województwa Lubelskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Obie te inicjatywy zostały dofinansowane w ramach wsparcia z Unii Europejskiej. Jednym z ich celów jest tworzenie miejsc pracy na Lubelszczyźnie poprzez umożliwienie transferu wiedzy oraz ułatwienie współpracy między instytucjami.

 

Tekst: Patrycja Woźniak

Foto: Krzysztof Stanek

 

Komenatrze zostały zablokowane