fbpx

LOTTA – maska artystyczna Joanny Hrk

9 maja 2021
486 Wyświetleń

Joanna Hrk jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydziału Grafiki i Wydziału Tkaniny i Ubioru. W 2011 roku uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych na ASP w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. Jest publicystką, fotografem, scenografem teatralnym, ilustratorem. Artystka prezentowała swój dorobek na 40 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych w Polsce. W 2014 roku otrzymała brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Joanna Hrk interesuje się i aktywnie zajmuje wieloma aspektami sztuki, dobierając medium i wykorzystując technikę do najlepszego, najpełniejszego zbadania terenu dziedziny sztuki, który aktualnie ją pasjonuje i pochłania. Od 2002 roku spełnia swoje dziecięce marzenie i ilustruje bajki dla dzieci, poezję dla dorosłych i inne wydawnictwa książkowe, ma na swoim koncie ponad 350 ilustracji do ponad 80 książek.

Jednak to teatr okazał się dla niej wielką pasją. Jako scenograf ma na swoim koncie 40 realizacji w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce, obejmujących zarówno zabudowę sceny, projekty lalek, maski i kostiumy. Joanna Hrk jest wyjątkowym specjalistą – jednym z nielicznych w Polsce – teoretykiem oraz praktykiem z wieloletnim stażem zajmującym się tematyką lalki artystycznej oraz lalki teatralnej. Drugim z tematów artystycznych, które ją szalenie fascynują jest rozległy temat maski. Od 2019 roku realizuje projekt związany z maską artystyczną, która formalnie jest trójwymiarowym obiektem artystycznym, rodzajem rzeźby czy może instalacji artystycznej, odwołującym się na zasadzie skojarzenia do formy maski obrzędowej czy teatralnej, pełniącej jednak taką samą funkcję, jak obraz czy rzeźba. Jej maski artystyczne były prezentowane na indywidualnych wystawach
w Białymstoku i Gdańsku oraz na II Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Współczesnej 2020 w Ostródzie.

Więcej: http://www.bwazamosc.pl/aktualnosci-1.php?id=477

Źródło: BWA Galeria Zamojska

Zostaw komentarz