fbpx

Lubelski oddział Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego

8 kwietnia 2015
Komentarze wyłączone
862 Wyświetleń

IMG_2326W lubelskim Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie inaugurujące powołanie oddziału Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane przez przedstawicieli 29 producentów. Prezesem lubelskiej izby została Elżbieta Wójcik, właścicielka restauracji „Koncertowa”, która opiera swoją kuchnię na bazie produktów regionalnych, i która czeka na wpisanie czterech potraw przygotowywanych udokumentowanymi tradycyjnymi metodami na prestiżową listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rozwoju Wsi i Rolnictwa. Wiceprezesami lubelskiej izby zostali sadownik z Mikołajówki pod Kraśnikiem Tomasz Solis oraz producent makaronów Grzegorz Polak.

Izabela Byszewska  prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego podkreśliła dużą aktywność na Lubelszczyźnie producentów żywności i popularyzatorów smaków tradycyjnej kuchni oraz ich wysoką jakość. Problematyka kulinarnego dziedzictwa regionów była podnoszona jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Tym bardziej potrzebna jest działalność izby, która nie tylko integruje środowiska producencie ale również ma wpływ na podejmowanie decyzji takich jak np. zawieszenie na 3 lata zakazu wędzenia produktów mięsnych z zawartością substancji smolistych.,

Oddziały Izby działają już w województwach podkarpackim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i łódzkim. Co Lubelszczyźnie daje działanie izby ? Przede wszystkim reprezentuje interesy przedsiębiorców korzystających z lokalnych surowców w produkcji żywności i potraw, kultywujących tradycje i dziedzictwo kulinarne Regionu Lubelskiego. Dzięki powstałemu Oddziałowi będzie można promować swoje produkty i starać się również o pozyskanie środków unijnych. Izba gospodarcza będzie miała możliwości sięgania po środki unijne w latach 2014-2020 oraz zdobywanie innych środków finansowych m.in. na promowanie produktów czy otwarcie stałego punktu sprzedaży.

ObecnieLubelszczyzna może poszczycić się 134 produktami tradycyjnymi wpisanymi na ministerialna listę, 20 czeka na rejestrację a 20 wniosków jest w trakcie przygotowania.

Komenatrze zostały zablokowane