fbpx

Lubelski Wzór 2018

6 sierpnia 2018
1 115 Wyświetleń

tekst Maksym Vasylyev, Filip Sawicki

foto Maksym Vasylyev

O tym, że o szerokiej tematycznie i problematycznie dziedzinie designu można mówić dużo, ale bez przełożenia na znaczące działania na terenie Lublina i Lubelszczyzny, wiemy od dawna. Mamy do czynienia z kilkoma, może kilkunastoma inicjatywami w ciągu roku, które nadchodzą niespodziewanie bez odpowiedniego nagłośnienia i równie szybko się kończą, bez zauważalnej konsekwencji działania. Tematyka tyleż wdzięczna, co nie wiedzieć dlaczego niewykorzystana. Ale może i w tej dziedzinie coś wkrótce się zmieni.

22 czerwca w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie po raz czwarty miały okazję skonfrontować się design z biznesem podczas wydarzenia Lubelski Wzór 2018. Spotkaliśmy się nie tylko w ciekawie zaaranżowanej przestrzeni. Wysłuchaliśmy interesujących prelekcji, prezentacji, dyskusji. Prelegenci prezentowali sobą nowy rodzaj energii, nawet projekt graficzny programu wydarzenia był inaczej opracowany niż te, które zazwyczaj są rozsyłane do adresatów. Skoro wizualna strona wydarzenia spełniła się w tym, co było jego istotą, to już na starcie można było spodziewać się, że konferencja pokaże, jak ważna jest integracja środowisk twórczych i biznesowych i jakie realne korzyści płyną z takiej współpracy

Nomadzi współczesnego designu

Lubelski Wzór to inicjatywa Fundacji Rozwoju Designu LuCreate, którą tworzą lokalni projektanci specjalizujący się w takich dziedzinach, jak: architektura, wzornictwo, projektowanie wnętrz, grafika i multimedia. Główny cel działalności to rozwój designu, realizowany przez budowanie relacji pomiędzy projektantami a środowiskiem biznesu, sztuki oraz społeczności lokalnych. Osią działań jest edukacja i projektowanie. Pracując jako kolektyw, fundacja realizuje projekty dla firm, organizacji, instytucji i jednostek samorządowych. Pracownia LuCreate to działające na zasadzie co-workingu miejsce, skupiające projektantów i specjalistów z branży kreatywnej. Głównymi obszarami działań fundacji są: architektura, wzornictwo przemysłowe, branding, komunikacja marki oraz przestrzeń miejska.

Zorganizowany po raz czwarty Lubelski Wzór to konferencja dająca i pokazująca możliwości współpracy między lubelskimi projektantami a przedsiębiorcami. Motywem przewodnim eventu były panujące trendy. Jednym z gości spotkania był Michał Mazur – niezależny dziennikarz i podróżnik, ale także bywalec targów, festiwali i konferencji dotyczących designu i nowych technologii, organizowanych na całym świecie. Na Lubelskim Wzorze pokazał swoją prezentację pt. „Co-design – nowy trend w kreowaniu przestrzeni”, w której opowiedział o trendach w projektowaniu współdzielonych mieszkań i biur, czyli o wszystkim tym, co wiąże się z tworzeniem co-livingów i nowej odmiany co-workingów.

Podczas tegorocznej konferencji dyskutowano o branżach meblarskiej, spożywczej, opakowań, wycenie pracy kreatywnej, ale także o kreowaniu estetyki przestrzeni miejskiej. O problemie zaśmiecania przestrzeni publicznej opowiedział Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa. Podczas konferencji rozprawiano, pytano, słuchano, ale też oglądano. Swoje projekty zaprezentowało 30 autorów związanych z architekturą, branżą wnętrzarską, wzornictwem, brandingiem i modą. Wystawę można oglądać w CSK do 20 sierpnia.

Prestiż, nagrody, uznanie

Lubelski Wzór to także nagroda Fundacji Rozwoju Designu LuCreate przyznawana wybitnym lubelskim projektantom oraz firmom wyróżniającym się wzorcową współpracą z branżą kreatywną. Podczas Gali Architektury i Dizajnu zostały wręczone statuetki „Lubelski Wzór 2018” w kategoriach „Projektant” i „Firma”. Nagrody trafiły do drukarni Petit oraz Kolektywu kilku.com – zespołu projektowego, który zajmuje się projektowaniem książkowym, identyfikacją wizualną, tworzeniem animacji, scenografii czy mappingów. Natomiast Petit odpowiada m.in. za druk i oprawę „Dziennika podróży” Bolesława Stelmacha. W ramach konkursu 50 Books | 50 Covers wydawnictwo zostało okrzyknięte najpiękniejszą książką świata.

Organizatorzy przyznali także nagrodę specjalną, którą został uhonorowany mieszkający w Kazimierzu Dolnym Bartłomiej Pniewski, wykładowca wzornictwa przemysłowego na UMCS i Politechnice Lubelskiej, autor i współautor ponad tysiąca projektów, z których kilkaset trafiło do produkcji przemysłowej.

 

Zostaw komentarz