fbpx

Lublin kolejny raz z prestiżowym wyróżnieniem fDi Magazine

24 lutego 2015
Komentarze wyłączone
716 Wyświetleń

IMG_3780Miasto Lublin już po raz drugi zostało wyróżnione w elitarnym zestawieniu rankingu „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2015/2016”. Ranking opracowany został przez opiniotwórcze pismo z grupy Financial Times, fDi Magazine, które specjalizuje się w problematyce zagranicznych inwestycji bezpośrednich.  

– Uzyskana już po raz drugi wysoka pozycja Lublina w tak prestiżowym rankingu, to ogromne wyróżnienie dla naszego miasta, które potwierdza właściwy kierunek przyjętej przez nas strategii rozwoju. Na naszych oczach Lublin otwiera się na świat i staje się miastem o coraz lepszych warunkach do życia, które potrafi rozsądnie gospodarować swoimi zasobami i rozwijać przedsiębiorczość. W kolejnych latach chcemy utrzymać przyjęte tempo rozwoju powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W imieniu Prezydenta Miasta Lublin nagrodę  fDi Magazine (Grupa Financial Times)odebrał Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów podczas poniedziałkowej (23.02) gali „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2015/2016”, która odbyła się w warszawskim hotelu Regent.

Lublin został wyróżniony w trzech kategoriach. W kategorii efektywność kosztowa uplasował się na drugim miejscu deklasując takie miasta jak Szczecin, czy Kraków. Czwarte miejsce zajął natomiast w kategorii kapitał ludzki i styl życia, wyprzedzając m.in. Poznań i Łódź. Lublin znalazł się także wśród 15 miast rankingu TOP 15 Strategii Miast Polskich fDi, stworzonym na podstawie strategii przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w poszczególnych miastach, który jako jedyny w całym zestawieniu ma charakter jakościowy.

W branżach priorytetowych dla rozwoju gospodarczego Lublina funkcjonuje ponad 500 firm

z kapitałem zagranicznym. Wśród nowo powstałych, działających na terenie miasta od 2014 roku, możemy wymienić firmę Mobica, brytyjską spółkę informatyczną czy austriacką firmę Trimetis, specjalizującą się m.in. w usługach informatycznych i konsultingowych, która otworzyła swój pierwszy oddział w Polsce, wybierając na jego lokalizację właśnie Lublin. Spośród globalnie rozpoznawalnych firm swoje centrum usług biznesowych utworzyła tu
w 2014 roku firma Convergys obsługująca niemieckojęzycznych klientów telekomunikacyjnej spółki Telefonica. Natomiast w branży logistycznej wymienić należy  firmę Millennium Logistic Park, a także spółkę Goodman Albertic Logistics, która kończy już budowę imponującego centrum w Lublinie.

Przypływ nowych firm z kapitałem zagranicznym świadczy o  stale rosnącym potencjale miasta. Położenie geograficzne Lublina, młode, dobrze wykształcone kadry oraz prężnie rozwijające się zaplecze akademickie, a do tego niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej tworzą dogodny klimat do inwestowania przez zagraniczne firmy – podkreślił Mariusz Sagan, Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.

Ranking fDi “Europejskie miasta i regiony przyszłości 2015/2016” ocenia potencjał ekonomiczny, atrakcyjność dla biznesu, kapitał ludzki, koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz jakość życia. Tegoroczna edycja rankingu objęła 468 europejskich miast i regionów. Ranking powstał w oparciu o dane z użycie specjalistycznych narzędzi, jak rynki fDi i fDi Benchmark.

Komenatrze zostały zablokowane