fbpx

Lublin poety i Lublin czytelników – 118. rocznica urodzin Józefa Czechowicza. Czytanie

10 marca 2021
870 Wyświetleń

Już od 20 lat Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza mieszkańców miasta i przyjaciół Ośrodka, by wspólnie pochylić się nad najbardziej lubelskim z utworów Józefa Czechowicza – „Poematem o mieście Lublinie”.

Tegoroczna audycja odbędzie się 15.03.2021 roku. Początek transmisji Czytania Czechowicza nastąpi o godzinie 17.00, natomiast Opowieści z Bramy: Czechowicz. Poemat. Lublin o godzinie 18.15.

Transmisja będzie dostępna na: YouTube Bramy Grodzkiej (https://www.youtube.com/channel/UClR2Vx4yfXNxAp1cOCu4_SQ); link do audycji: https://www.youtube.com/watch?v=3M4JselBrYo.

Józef Czechowicz pojawił się na stałe w kręgu działań Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” dzięki Władysławowi Panasowi. To z jego inicjatywy 10 września 1999 roku, w 60. rocznicę śmierci poety, w Ośrodku została zorganizowana sesja Czytania Czechowicza. W roku 2001 roku powstał pomysł na coroczne spotkania upamiętniające urodziny Józefa Czechowicza. Organizatorzy uznali, że każdego roku w tym właśnie dniu będą zapraszać kilkoro lublinian do odczytania Poematu o mieście Lublinie. Stało się też tradycją, że wszyscy uczestnicy Czytania opowiadają o „swoim” Lublinie.

Czytanie Czechowicza odbywa się już 21. raz, do tej pory udział w nim wzięło 169 osób związanych z Lublinem i z Bramą. Aby uporządkować i zachować tę historię, stowrzono serwis internetowy poświęcony samemu wydarzeniu oraz jego uczestnikom. Zostanie on opublikowany w dzień urodzin Czechowicza, 15 marca.

Tegoroczne Czytanie odbędzie się w przestrzeni Internetu. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” pozostał jednak przy tradycyjnej formule: zaproszono 14 osób, z którymi współpracowano w ostatnim czasie. Pojawią się: Jagoda Graboś, Kevin Grabowski-Christianson, Sławomir Hornik, Joanna Jawiczuk, Henryk Kowalczyk, Agnieszka Krawiec, Marta Kurowska, Magdalena Łuczyn, Marta Teresa Panas, Rafał Pastwa, Agnieszka Pawluczuk, Fryderyk Rudziński, Maria Wiśnioch i Aleksander Wójtowicz. Zaproszone osoby przedstawią fragmenty Poematu i opowiedzą o tym, jak wygląda Lublin w ich oczach. Wszystko to będzie można zobaczyć na naszym kanale YouTube Brama Grodzka.

Tradycyjnie także Izba Drukarstwa przygotowała wydanie Poematu o mieście Lublinie. Każdego roku pracownicy Izby przygotowują tyle sztuk książki, ile lat minęło od narodzin poety – w tym roku jest to zatem 118 egzemplarzy. Każdy z nich był drukowany na maszynach sprzed ponad stu lat, ręcznie zszywany i oprawiany, do każdego też dołączony zostanie ręcznie składany, pamiątkowy akcydens. Poematy będzie można zakupić od 15 marca w sklepie Domu Słów (sklep.domslow@gmail.com).

Po Czytaniu, o godz. 18:15, rozpocznie się kolejna z cyklicznych audycji internetowych Opowieści z Bramy. Najbliższe spotkanie poświęcone będzie Józefowi Czechowiczowi i Poematowi o mieście Lublinie. Rozmawiać będą Joanna Zętar oraz Aleksander Wójtowicz, kierownik Oddziału Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie, historyk literatury zajmujący się dziejami polskich i europejskich ruchów awangardowych.

Źródło: Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”

Zostaw komentarz