fbpx

Lublin ponownie planem filmowym

13 października 2021
523 Wyświetleń

W Lublinie, na Majdanku i ul. Wrońskiej trwają zdjęcia do filmu „Pokojówka”, w reżyserii Rafała Brylla. Poruszająca, pełna zwrotów akcji historia. Producentem obrazu jest Fundacja Instytut Grzegorza Królikiewicza. Reżyser Rafał Bryll przypomina losy więźniarki Majdanka, w oryginalny sposób łącząc materiał dokumentalny z animacją.

Film w warstwie fabularnej film będzie opowiadał historię Ewy Waleckiej, więźniarki obozu koncentracyjnego na Majdanku, a potem Ravensbrück. W czasie pobytu na Majdanku, młodziutka Ewa pracowała przez pewien czas jako pokojówka w domu komendanta obozu. Biały Domek, czysty i wypełniony pięknymi przedmiotami, otoczony trawnikiem i ogródkiem, był miejscem w którym, mimo koszmaru wojny, bohaterka doświadczyła życzliwości i przyjaźni ze strony żony komendanta oraz pracującego tam Niemca. Piekło obozu koncentracyjnego pomogło Ewie przetrwać także uczucie, rozwijające się między nią i Polakiem będącym więźniem obozu.

Zbigniew Kozłowski, syn głównej bohaterki

Dokument zbudowany będzie na trzech płaszczyznach. W pierwszej z nich widz spotyka się ze Zbigniewem Kozłowskim, synem Ewy Waleckiej. Pełni rolę przewodnika po teraźniejszości, po miejscach związanych z pobytem jego mamy w obozie na Majdanku. Drugą warstwę konstrukcyjną tworzą zarejestrowane w latach osiemdziesiątych bardzo mocne i poruszające wspomnienia Ewy Waleckiej. Uzupełnieniem całości są animacje przedstawiające przeżycia bohaterki związane z pobytem z obozie zagłady, wzbogacone narracją aktorki, która głosem wciela się w młodą Ewę.

Rafał Bryll, reżyser

(ann)

foto Biuro Prasowe w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin

Zostaw komentarz