fbpx

Lublin prowadzi zdalną pomoc prawną i poradnictwo obywatelskie

24 kwietnia 2020
596 Wyświetleń

Miasto Lublin zdalnie prowadzi świadczenia usług nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. 

W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19od dnia 13 marca 2020 r. do odwołania zawieszona została na terenie Miasta Lublin stacjonarna działalność punktów oraz działalność w zakresie nieodpłatnej mediacji. Pomoc prawna oraz poradnictwo obywatelskie odbywają się w sposób zdalny za pośrednictwem telefonu, maila lub komunikatora internetowego.

W celu uzyskania porady należy zgłosić się mailowo na adres pomocprawna@lublin.eu lub telefonicznie dzwoniąc pod numer telefonu: 81 466 12 10 oraz przekazać skan podpisanego oświadczenia z wnioskiem o potrzebie uzyskania porady (w załączeniu wzór). Dodatkowo, zgodnie z komunikatem Ministerstwa Sprawiedliwości, Miasto Lublin w przypadku braku dostępu do Internetu dopuściło możliwość złożenia oświadczenia telefonicznie pracownikowi Urzędu pod numerem: 81 466 12 10, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

W obecnej sytuacji epidemii, pomoc prawna udzielana jest przez telefon i za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość w terminach i godzinach odpowiadających terminom i godzinom stacjonarnej działalności ww. punktów.

Na terenie Miasta Lublin pomoc udzielana jest przez adwokatów i radców prawnych wskazanych przez lubelskie samorządy prawnicze oraz adwokatów, radców prawnych i doradców obywatelskich zaangażowanych przez organizacje pozarządowe wybrane w drodze otwartego konkursu ofert. W 2020 r. z 14 stacjonarnych punktów na terenie Miasta Lublin: w 3 nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana przez adwokatów, w 4 przez radców prawnych, w 3 przez organizacje pozarządowe (Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „Agape” – 2 punkty, Stowarzyszenie „Sursum Corda” – 1 punkt). Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczone jest w 4 punktach przez organizacje pozarządowe (Stowarzyszenie „Sursum Corda” – 2 punkty, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides” – 2 punkty).

W okresie udzielania pomocy przez telefon i za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość, czyli od dnia 13 marca 2020 r. do dnia dzisiejszego, udzielonych zostało łącznie 98 porad: 79 z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz 19 z zakresu nieodpłatnych porad obywatelskich. Na dyżurach prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych udzielono 43 porady, a na dyżurach prowadzonych przez organizacje pozarządowe 55 porad.

Materiały UM Lublin

Zostaw komentarz