fbpx

Maciej Wierzyński w Lublinie

5 marca 2019
1 376 Views

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego dziennikarstwa. Maciej Wierzyński znany jest z  ciętego pióra, znaczących komentarzy, wyjątkowej wiedzy i postawy życiowej. Na UMCS w Lublinie 4 marca zaprezentował swoja nową książkę zatytułowaną „Trzy połówki życia”, w której opisuje m.in. kulisy dziennikarstwa w czasach PRL-u, relacje z najbliższymi, przywołuje też znaczącego w jego życiorysie  lata emigracji w USA i powrotu do Polski już w okresie po transformacji ustrojowej. Podczas spotkania na Wydziale Politologii UMCS dziennikarz nie tylko opowiadał o swojej książce, cytował wiersze i wyjaśniał czym jest dziennikarstwo we współczesnym świecie: – Dziennikarstwo jest niesłychanie ważne w społeczeństwie, które chce być demokratycznym. Bez mediów demokracja umiera – podkreślał.

Maciej Wierzyński zaczął swoją ścieżkę zawodową w połowie lat 60. w „Przeglądzie kulturalnym”. Pracował również w „Polityce”, „Kulturze” i w Telewizji Polskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zwolniony z telewizji i wyemigrował. Był stypendystą Uniwersytetu Stanforda i Pennsylvania State University w USA. Po powrocie do polski w 1989r. został redaktorem naczelnym pierwszego wschodnioeuropejskiego biura Radia Wolna Europa. W 1992 roku ponownie wyjechał do USA. Przez osiem lat prowadził w  Waszyngtonie polską sekcję “Voice of America”, a następnie został redaktorem naczelnym “Nowego Dziennika” w Nowym Jorku. W 2005 roku związał się z TVN24, gdzie obecnie pełni funkcję doradcy dyrektora departamentu informacji oraz jest gospodarzem programu “Horyzont” poświęconego problematyce międzynarodowej.

Na pytanie: dlaczego zdecydował się nadać taką, a nie inną nazwę dla swojej opowieści? Wierzyński  odpowiada: – Trzy połówki” inaczej, to są trzy części mego życia – pierwsze, to życie w czasach PRL-u, drugie, to 20 lat – w Stanach Zjednoczonych i trzecia część, to już mój pobyt w Nowej Polsce.

Tekst i Foto Maksym Kashenkov

 

Leave A Comment