W ramach wydarzenia „Scena w Budowie. Festiwal scenografii i kostiumów”, w Centrum Spotkania Kultur odbył się wernisaż prac Jerzego Skolimowskiego, którego głównie kojarzymy z wkładem jaki wniósł do polskiej i światowej kinematografii.
Artysta, rocznik 1938, jest reżyserem, scenarzystą i aktorem, ale także malarzem, dramatopisarzem i poetą. Ukończył łódzką szkołę filmową, wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów. Szczególnie ważne były dla niego lata 60., kiedy powstały takie obrazy jak „Rysopis”, “Walkower”, “Bariera”, „Ręce do góry” – filmy niezbyt dobrze przyjmowane przez ówczesne władze. W 1967 otrzymał na festiwalu w Berlinie Złotego Niedźwiedzia za film „Start”. Był współ scenarzystą m.in. dramatu “Nóż w wodzie”, za który Roman Polański otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Wenecji i nominację do Oscara dla najlepszego filmu nie anglojęzycznego w 1962r.
Pod koniec lat 60. artysta wyemigrował z Polski do USA, przez ponad 20 lat mieszkał w Los Angeles. Po powrocie do Polski wyreżyserował m.in. głośny dramat “Cztery noce z Anną” oraz nagrodzony Grand Prix festiwalu w Wenecji „Essential Killing”.
Swoją pierwszą wystawę indywidualną artysta miał w wieku 48 lat w Webber Gallery w Turynie we Włoszech. W malarstwie fascynują go ślady farby tworzące na płótnie pozornie przypadkowe kształty. Jego obrazy to zazwyczaj duże kompozycje w monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach pojawia się czerń i biel, na innych zaś bardzo intensywna kolorystyka.
Wystawę Jerzego Skolimowskiego pod tytułem „Malarstwo” będzie można oglądać do 28 kwietnia w galerii wystaw czasowych na pierwszym piętrze CSK. Artysta weźmie udział w uroczystym finisażu.
Tekst i foto Maksym Kashenkov