fbpx

Pejzaże Tadeusza Dominika

26 marca 2019
801 Wyświetleń

W lubelskiej Galerii Wirydarz kolejna w tym roku uczta artystyczna. Jej sprawcą jest jeden z najwybitniejszych polskich malarzy kolorystów – Tadeusz Dominik ( 1928-2014). Wszystkie zaprezentowane tu obrazy zostały wykonane w technice olejnej na płótnie i prezentują ulubiony temat artysty, jakim jest pejzaż.

Artysta debiutował w 1951 na VII Wystawie Plastyki w Radomiu. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i uzyskał dyplom w pracowni malarstwa legendy polskiego koloryzmu prof. Jana Cybisa. W 1955 został laureatem Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale, która stanowiła przełom w polskiej sztuce powojennej, zrywając z panującą doktryną realizmu socjalistycznego. Artysta przez rok mieszkał w Paryżu, gdzie przebywał na stypendium rządu francuskiego, a na początku lat 60. był stypendystą Fundacji Forda w USA. Słynął z wyjątkowego wyczucia zarówno koloru jak i formy. Oprócz malarstwa Tadeusz Dominik uprawiał również inne dziedziny sztuki – grafikę, tkaninę artystyczną, ceramiką i grafiką komputerową. Był znakomitym drzeworytnikiem.

Swoje prace prezentował na Biennale Sztuki w Wenecji, wiele z nich znajduje się w zbiorach takich  instytucji jak Museum of Modern Art. w Nowym Jorku czy Stedelijk Museum w Amsterdamie.

W wernisażu obrazów Tadeusza Dominika uczestniczyła żona artysty Cynthią Dominik. Wystawę przy ul. Grodzkiej 19 będzie można oglądać do 20 maja.

Jest to 135 wystawa w Galerii Wirydarz. W maju tego roku galeria  obchodzić będzie 20 lecie istnienia. 

Tekst i foto Maksym Kashenkov

 

 

 

Zostaw komentarz