fbpx

Matura w siodle

21 października 2020
678 Wyświetleń

To nietypowe liceum w nietypowej szkole z nietypowymi lekcjami. Liceum Jeździeckie działa w ramach Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli, które głównie kojarzymy jako bodaj jedyne miejsce na świecie z kształceniem młodych ludzi w pszczelarstwie. Tymczasem od 12 lat można tu również uczyć się jeździectwa.

Uczniowie klasy sportowej o takim profilu realizują program liceum ogólnokształcącego z rozszerzonym programem języka angielskiego, biologii i wychowania fizycznego w zakresie jeździectwa.

Liceum dysponuje krytą ujeżdżalnią, placem z przeszkodami parkurowymi i crossowymi, trzema stajniami oraz rozległymi łąkami, przez które przepływa Bystrzyca, co umożliwia wyjazdy w teren koniom o różnym stopniu wytrenowania i naukę jazdy na różnym etapie zaawansowania. Grono pedagogiczne szkoły traktuje ją jako „przedsionek” umożliwiający inny, bardziej interesujący sposób na wejście w dorosłość. Nauczyciele i trenerzy zapewniają uczniom możliwość rozwijania się we wszystkich dziedzinach związanych z pracą z końmi, począwszy od jazdy rekreacyjnej, poprzez trening skokowy czy ujeżdżeniowy, na pracy z młodym koniem kończąc. W planie lekcji są konsultacje w dziedzinach pracy naturalnej, fizjoterapii i opieki weterynaryjnej. (maz)

Foto: Olga Michalec-Chlebik

Zostaw komentarz