fbpx

Metafizyczne doświadczenie tańca w Centrum Kultury w Lublinie

8 października 2020
674 Wyświetleń

Centrum Kultury przygotowało w październiku szereg wydarzeń, w których taniec odgrywa główną rolę. I to w najlepszym wydaniu. Program obejmuje: Spektakl Polskiego Teatru Tańca, seans filmowy oraz wyjątkowe warsztaty dla tancerzy.

Już 16 października będzie można obejrzeć produkcję Polskiego Teatru Tańca „Fabula Rasa” z choreografią Macieja Kuźmińskiego. Ten wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą twórca odkrywa fascynujące cechy indywidualności scenicznych i artyzmu formalnego tancerzy PTT. Portretując kondycję jednostki i współczesnego społeczeństwa, sięga po twórczość muzyczną Stanisława Moniuszki oraz szkic literacki jednego z polskich „twórców przeklętych” — Edwarda Stachury.

W ramach Kina Mistrzów Tańca odbędzie się pokaz muzycznego dokumentu „Cunningham. Choreograf współczesności” (26.10, godz. 19.00). Cunningham to legendarny amerykański tancerz, jeden z największych choreografów XX wieku, rewolucjonista i wizjoner na miarę Wacława Niżyńskiego.

Tancerze z doświadczeniem w dziedzinie tańca współczesnego mogą wziąć udział w warsztatach w ramach projektu Przestrzenie Sztuki. Przez 4 dni (27-30.10, godz. 12.00) będzie trwał coaching z Arno Schuitemakerem – jednym z najciekawszych holenderskich choreografów. Ucieleśnienie, regeneracja, wspólnotowość. Będzie to wspaniała okazja, by dowiedzieć się, w jaki sposób Arno Schuitemaker używa tych elementów w swojej choreograficznej praktyce, w której główny nacisk kładzie na stale zmieniający się ruch. Holendra zobaczymy także w spektaklu „If You Could See Me Now” podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.

Z kolei dwudniowe ( 17-18.10, godz. 10.30) pogłębione warsztaty z obstruction technique poprowadzi Mikołaj Karczewski. Technika obstrukcji została twórczo rozwinięta przez choreografa Palle Granhøja, z którym Mikołaj współpracuje od 2012 roku. To sposób na znalezienie rdzenia/podstawy tańca, ale jednocześnie zniszczenie i rekonstrukcja ruchu.

W ciągu całego października będą odbywały się zajęcia w ramach Centrum Ruchu, gdzie można rozwinąć swoje pasje taneczne, poprawić kondycję i polepszyć swoje samopoczucie. W bogatej ofercie, oprócz tańca współczesnego, są także zajęcia z tańca fizycznego, klasycznego, improwizacji oraz technik wspomagających (takich jak joga, pilates, czy body conditioning) dla osób w każdym wieku.

Taniec jako formę sztuki można także podziwiać na zdjęciach. Wystawa Bolesława Lutosławskiego zatytułowana „Cały świat jest naszą sceną” (1-31.10) to cykl fotografii, których głównymi bohaterami są tancerze londyńskiego Rambert (dawniej Rambert Ballet). W korytarzu CK prezentowany jest również fotograficzny zapis premiery spektaklu “Druga natura” (1-31.10), który odbył się w 2019 w Hellerau.

Zostaw komentarz