fbpx

Miasto testuje samochód elektryczny

5 kwietnia 2019
1 014 Wyświetleń

Samochód elektryczny do jazdy testowej to nagroda w konkursie Eco-miasto 2018, w ramach którego Lublin zdobył 1. miejsce w kategorii „Mobilność zrównoważona” oraz „Gospodarka wodna”. Lublin już po raz czwarty został nagrodzony w konkursie Eco-miasto organizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce.

W 2018 roku w kategorii „Mobilność zrównoważona” komisja konkursowa doceniła osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego oraz ambitne plany podwyższenia tej liczby do 50%. Zgodnie z art. 36 ustawy o elektromobilności miasto ma zapewnić do 2028 r. 30-procentowy udział autobusów zeroemisyjnych we flocie użytkowanych pojazdów. Na chwilę obecną Lublin już teraz spełnia te kryteria.

Kolejne nagrody i wyróżnienia dla Lublina pokazują, jak bardzo zmieniło się miasto w ostatnich latach. Obecnie Lublin staje się liderem w zakresie wiedzy i przygotowania dokumentacji branżowej oraz strategicznej w zakresie rozwoju elektromobilności. Na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia w rozwijaniu zbiorowej komunikacji elektrycznej dysponujemy wartościowym „know how” dla innych miast Polski – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Efektem licznych inwestycji w tabor i zintegrowane systemy transportu miejskiego jest stale rosnąca liczba autobusów niskoemisyjnych, nowe autobusy elektryczne i kolejne ekologiczne trolejbusy. Do tej pory wydaliśmy już na ten cel blisko miliard złotych. Obecnie w naszym taborze dysponujemy 123 trolejbusami i jednym autobusem elektrycznym. Zaplanowane są kolejne zakupy autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania. Do 2023 r. planowane jest wyposażenie komunikacji miejskiej w Lublinie w 201 pojazdów zeroemisyjnych – 135 sztuk trolejbusów i 66 sztuk autobusów elektrycznych. Udział pojazdów elektrycznych w taborze przekroczy wtedy 50%. Łączna długość trakcji trolejbusowej w mieście to około 68 km.

Nagroda trafiła do Lublina również za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności, w tym stałe poszerzanie infrastruktury pieszej i rowerowej. Od 2015 roku, kiedy do dyspozycji rowerzystów dostępnych było 100 km ścieżek, do chwili obecnej liczba ta wzrosła do około 150 km. W związku z planowanym zakończeniem kolejnych inwestycji drogowych w tym roku, długość ścieżek rowerowych wydłuży się o kolejne 15 kilometrów.

Nagrodą w tej kategorii jest możliwość testowanie przez miesiąc samochodu elektrycznego Renault ZOE. Nagrodę ufundował partner konkursu ECO-Miasto – Renault Polska. Jest to auto elektryczne, które nie powoduje emisji spalin ani hałasu silnika. Akumulator trakcyjny Z.E.40 zapewnia zasięg do 300 km latem i do 200 km zimą. Podczas testowania chcemy sprawdzić czas ładowania pojazdu, zmiany zasięgu w zależności od stylu i warunków jazdy oraz od warunków pogodowych. Planujemy zobaczyć jak urządzenia w samochodzie (np. radio czy klimatyzacja) wpływają na jego zasięg, jaki jest odzysk energii przy hamowaniu pojazdu i czy naprawdę jest to cichy pojazd. Samochody elektryczne są nowością i większość użytkowników pojazdów nie miała okazji nimi podróżować. Testowanie pojazdu przez Urząd Miasta będzie cennym doświadczeniem, ze względu na zapisy Ustawy o elektromobilności, która zobowiązuje lubelskisamorząd do posiadania wśród pojazdów obsługujących urząd 10% pojazdów elektrycznych od 2020 roku, a 30% od 2025 roku.

Pod koniec 2018 r. rozpoczął się program budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych wspólnie z PGE Nowa Energia Sp. z o.o. W pierwszym etapie programu spółka zamontuje 5 stacji o dużej mocy ładowania i 7 stacji o normalnej mocy ładowania.

Stacje o dużej mocy ładowania (50 kW) planowane są w następujących lokalizacjach:

 • ul. Artura Grottgera (okolice Urzędu Marszałkowskiego i Teatru Muzycznego),

 • Plac Wolności,

 • ul. Tomasza Zana/Filaretów (okolice ZUS),

 • ul. Spokojna (okolice Urzędu Wojewódzkiego),

 • ul. Witolda Chodźki (parking przy Szpitalu).

Stacje o normalnej mocy (do 22 kW) ładowania przewidziane są w poniższych lokalizacjach:

 • ul. Cmentarna,

 • ul. Wojciecha Żywnego,

 • ul. Lwowska,

 • Plac Dworcowy,

 • ul. Tumidajskiego,

 • ul. Kaprysowa,

 • ul. Popiełuszki,

Obecnie na terenie Lublina znajdują się 4 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych, wyposażone w 12 ogólnodostępnych punktów ładowania. Stacje umieszczone są w centrach handlowych: IKEA al. Spółdzielczości Pracy 86, Atrium Felicity al. Wincentego Witosa 32 oraz Vivo! al. Unii Lubelskiej 2.

Druga kategoria konkursu Eco-miasto, w której zwyciężyło nasze miasto to „Gospodarka wodna”. Jury zwróciło uwagę na podejmowane przez Lublin działania na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, w tym za zachęcanie do picia „kranówki”, do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych oraz do podłączania się do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.

Lublin został doceniony w konkursie ECO-MIASTO już po raz czwarty. W 2015 roku otrzymaliśmy nagrodę za politykę „Mobilności zrównoważonej” i wtedy po raz pierwszy testowaliśmy samochód elektryczny Renault. W 2016 roku zwyciężyliśmy w kategorii „Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi”, a w 2017 roku w kategorii „Zieleń a powietrze” za tworzenie Zielonego Budżetu i spójność koncepcji kształtowania zieleni miejskiej oraz wyróżnienie w kategorii „Systemy energetyczne” za kompleksowość i różnorodność działań w zakresie zarządzania energią i edukację w tym zakresie.

Organizatorami projektu ECO-MIASTO są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa, a partnerem m. in. Renault Polska. (UM Lublin)

Zostaw komentarz