fbpx

Miastoczułość w ogródku

24 marca 2021
711 Views

Łabędzie z opon i dinozaury ze złomu – rozpoczyna się projekt badawczy, za pomocą którego udokumentowane zostaną ogródki o najbardziej oryginalnej, nietypowej i spektakularnej twórczości wernakularnej. Są to amatorskie obiekty autorstwa anonimowych twórców. Żaden przedmiot nie jest zbędny i każdy z nich kiedyś do czegoś się przyda. Przykładami mogą być betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek czy galanteria religijna.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – organizatorzy poszukują kontaktu do osób, które właśnie w taki nietypowy i czuły sposób dbają o swoje ogródki. Interesują ich ludzie, którzy mają wewnętrzną potrzebę zrobienia czegoś w ogrodzie samodzielnie, tacy, którzy nie kupują rzeźb ogrodowych w markecie, tylko dają drugie życie niepotrzebnym przedmiotom. Jeśli znasz kogoś kto w taki sposób dba o swój ogródek lub to Ty jesteś tą właśnie osobą możesz wypełnić formularz zgłoszeniowy. Organizatorzy skontaktują się w sprawie umówienia na rozmowę i zrobienia kilku zdjęć.

Po co to wszystko – poszukiwani są ogrodnicy kreatywni z potrzeby serca, dzięki którym można zrozumieć to zjawisko, nie oceniając twórczość pod względem artystycznym. Wyniki akcji pozna też szersza publiczność, dzięki reportażowi relacjonującemu motywacje, sposoby, anegdoty towarzyszące powstawaniu ogródków oraz galeriom online prezentującym twórców i ich prace. Każdy ogrodnik i ogrodniczka biorący udział w badaniu otrzyma na pamiątkę drukowaną wersję podsumowania badania opatrzoną fotografiami, którą można pokazać rodzinie i przyjaciołom. Mistrzowie ogrodowej dekoracji zostaną zaproszeni też do podzielenia się swoją wiedzą i pasją z innymi podczas warsztatów.

Zgłoszenia: za pośrednictwem formularza online. Osoby zgłaszające się proszone są o podanie w formularzu lokalizacji ogródka, który chcą zgłosić, przesłanie zdjęcia i jeśli jest to możliwe podanie kontaktu do ogrodnika (punkt nie jest obowiązkowy). Prowadzenie: Joanna Wawiórka-Kamieniecka

Źródło: Warsztaty Kultury w Lublinie

Leave A Comment