fbpx

“Misterium „Światła i Ciemności”

16 marca 2021
695 Views

Corocznie, 16 marca, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie realizuje Misterium Światła i Ciemności, aby upamiętnić lubelskie ofiary Zagłady. Rozpoczyna się ono w godzinach wieczornych w Bramie Grodzkiej odczytywaniem sporządzonej w 1942 roku listy nazwisk Żydów przebywających w getcie na Majdanie Tatarskim w Lublinie.

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku niemieckie władze okupacyjne rozpoczęły likwidację getta na lubelskim Podzamczu. Tej nocy pierwsza, licząca 1,4 tys. osób, grupa została deportowana do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam ponad 28 tys. żydowskich kobiet, dzieci i mężczyzn. Datę 16 marca uznaje się za początek akcji „Reinhardt” – Zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.

Co roku punktem kulminacyjnym wydarzenia jest wygaszenie oświetlenia na Podzamczu – terenie byłej dzielnicy żydowskiej. W ciemności świeci się tylko jedno światło. Jest to ostatnia ocalała lampa z miasta żydowskiego. Po drugiej stronie Bramy Grodzkiej, na Starym Mieście, które było kiedyś dzielnicą chrześcijańską światło wciąż się pali. Po obu stronach Bramy Grodzkiej powstają dwie symboliczne przestrzenie – światła i ciemności.

W związku z sytuacją epidemiczną we wtorek 16 marca 2021 r. od 18.00 do 18:30 odbędzie się spotkanie on-line, podczas którego odczytywane będą nazwiska osób z ostatniego spisu mieszkańców getta. O godz. 18:30 na terenie byłej dzielnicy żydowskiej zostanie wygaszone oświetlenie.

Osoby, które chciały włączyć się w proces czytania nazwisk z listy Żydów przebywających w getcie na Majdanie Tatarskim lub przeczytać nazwiska członków swoich rodzin z Lublina, którzy byli ofiarami Zagłady, proszone są przez organizatorów o wcześniejszy kontakt: edukacja@tnn.lublin.pl. W wiadomości należy podać przybliżoną liczbę nazwisk, które zostaną odczytane.

Źródło: Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie

Leave A Comment